Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Історико-етнографічні регіони України.

  Тема №4.  Історико-етнографічні регіони України. 

  Окрім офіційного адміністративно-територіального поділу, в Україні збереглися назви історико-етнографічних регіонів, які формувалися протягом століть. Північ України від Волинської до Чернігівської області називають Поліссям. Це частина колишньої прабатьківщини слов’ян.  Волинь - історична місцевість на північному заході України в межах сучасних Волинської, Рівненської та західної частини Житомирської областей. Східною Галичиною називають територію у межах сучасних Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Назва походить від містечка Галич - столиці Галицького князівства. Східна Галичина - неоднорідний регіон за етнографічними особливостями. У її межах виділяють Гуцульщину, Бойківщину, Лемківщину та інші. Західна Галичина тягнеться на територію Польщі.  Сучасну Чернівецьку область історично називають Північною Буковиною. Південна Буковина простягається на територію Румунії. Переважно збігається з межами сучасної Закарпатської області історична область Закарпаття, або Підкарпатська Русь. Це єдина частина України, розміщена за Головним Карпатським хребтом, звідки й походить назва.   Поділля охоплює переважно Вінницьку і Хмельницьку області та прилеглі до них території.

  1. Полісся - прабатьківщини слов’ян.

  2. Волинь

  3. Галичина → у її межах: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина

  4. Буковина 

  5. Закарпаття

  6. Поділля

  Північ Сумської і Чернігівської областей називають Сіверщиною. Тут існувало окреме удільне Сіверське князівство. Східні області України і прилеглі до них території Росії називають Слобожанщиною, або Слобідською Україною. З XIX ст. південні частини Донецької і Луганської областей України та частини Ростовської області Росії почали називати Донщиною, або Подонням. Запорожжям називають територію Дніпропетровської та Запорізької областей за Дніпровими порогами, де у XVI-XVIII ст. існувала козацька держава. Землі сучасних Полтавської і Чернігівської областей називають Гетьманщиною.  Південною Бессарабією називають південну частину Одеської області між річками Дністер, Прут і гирлом Дунаю. Північна Бессарабія - східні райони Чернівецької області. Таврія - історична назва Кримського півострова, що походить від назви племен таврів.

  7. Сіверщина

  8. Слобожанщина → наш регіон

  9. Донщина

  10. Середня наддніпрянщина.

  11. Запорожжя

  12. Бессарабія

  13. Буджак

  14. Таврія

  15. Кубань - поза межами України...

  Мал. Історико-етнографічні землі України

  Частина історичних земель України в результаті переділу державних кордонів опинилася за межами української держави: на південному сході Польщі - Холмщина, Підляшшя та Перемишльщина; на півночі Румунії - Мармарощина, на сході Словаччини - Прящівщина; у межах Білорусі - Берестейщина. На території Росії - Стародубщина (Чернігово-Сіверські землі) та Кубань, значна частина Слобожанщини, на території Румунії - Задунайщина.

  Детальніше матеріал: http://www.news.dks.ua/index.php/news/kultura/17429-etnografichni-regioni-ukrajini-koli-voni-sformuvalisya-zvidki-pishli-jikhni-nazvi-i-yak-jikh-znajti-na-suchasnij-mapi  Д/З: опрацювати матеріал сайту, користуючись картою "Історико-географічні землі" (ст.12 атласу) на к/карту (ст.5) нанести назви історико-етнографічних областей України, вказаних на сайті, Гуцульщину, Бойківщину і Лемківщину підписуємо дрібними літерами. Під час роботи звертайте увагу на географічне положення цих земель відносно сучасних адмінистративних областей.   

  Категория: 8 клас | Добавил: valentina (18.10.2020)
  Просмотров: 171 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz