Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Розташування України щодо годинних поясів

  Як визначити місцевий час. 

  Як вам уже відомо з курсу географії 7 класу, в один і той самий момент у різних точках планети, що лежать на різних меридіанах, буде різний місцевий (тобто сонячний) час. Ви знаєте, що це пов'язано з обертанням Землі навколо своєї осі. Однаковим час буде лише в усіх точках, що лежать на одному меридіані. Отже, на західних і східних околицях навіть одного населеного пункту місцевий час різнитиметься. Ця різниця наростатиме із збільшенням відстані між меридіанами. Так, на сусідніх меридіанах, проведених через 15° різниця в місцевому часі складатиме 1 год, проведених через 1 – 4 хв, проведених через 1' (одну мінуту, один градус поділяють на 60 мінут) – 4 с (саме на такі кутові відстані обертаються точки одного меридіана за вказані проміжки часу).

  При цьому місцевий час на меридіані, що знаходиться східніше від якогось пункту, випереджатиме час у ньому, а на більш західному меридіані – відставатиме. Наприклад, якщо за місцевим часом у Києві полудень (12 год), то в Донецьку вже 12 год 29хв, а у Львові в цей самий момент – лише 11 год 33 хв 56 с.

  Отже, щоб встановити місцевий час у різних пунктах, знаючи його в одному з них, потрібно здійснити такі обчислення.

          1.     Знайти географічну довготу пунктів:

  а) Київ – 30°34' сх. д.;

  б) Донецьк – 37°49' сх. д.;

  в) Львів – 24°03' сх. д.

          2.     Встановити різницю довгот між пунктами (у градусах і мінутах):

  а) між Донецьком і Києвом – 37°49' – 30°34' = 7°15' сх. д.;

  б) між Києвом і Львовом – 30°34' – 24°03'  = 6°31' сх. д.

          3.     Перевести різницю довгот (з градусів і мінут) у різницю в часі (у години, хвилини і секунди):

  а) 7°15'  = 7 x 4 хв + 15 х 4 с = 29 хв;

  б) 6°31' = 6 х 4 хв + 31 х 4 с = 26 хв 4 с.

  знайдені величини показують різницю у місцевому часі на меридіанах, проведених через Київ, Львів і Донецьк.

          4.     До відомого нам часу в Києві (12 год) додати (у випадку з Донецьком, що лежить на схід від Києва) або ж від нього відняти (у випадку зі Львовом, що знаходиться на захід від Києва) отриману величину:

  а) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Донецьку становитиме

  12 год + 29 хв = 12 год 29 хв;

  б) якщо у Києві 12 год, то місцевий час у Львові становитиме

    12 год – 26 хв 4 с = 11 год 33 хв 56 с.

  Годинні пояси і поясний час. Користуватися місцевим часом, який у кожному пункті інакший, у повсякденному житті практично неможливо. Для зручності у всьому світі користуються поясним часомДля цього, як ви вже знаєте, земну кулю умовно поділили меридіанами на 24 смуги (за кількістю годин у добі) – на годинні пояси (по 15° довготи кожний). В усіх точках одного поясу домовилися час вважати однаковим. За поясний час приймають місцевий час меридіана, що проходить по середині цього поясу (середнього меридіана).

  Годинні пояси пронумеровані від 0 до 23 у східному напрямку: середнім меридіаном 0-ого поясу є Ґринвіцький (початковий) меридіан, 1-го поясу – меридіан 15° сх. д., 12-го поясу – 180-й меридіан, 23-го поясу – меридіан 15° зх. д.

  Час 0-го поясу називають західноєвропейським, 1-го –середньоєвропейським, другого – східноєвропейським. Номер поясу вказує поясний час у момент, коли на Гринвіцькому меридіані північ. Різниця в часі між двома сусідніми поясами складає 1 год. Рухаючись навколо земної кулі із заходу на схід, ми повинні переводити стрілку годинника на одну годину вперед при перетині меж кожного наступного поясу, а рухаючись у західному напрямку – на одну годину назад.

  Розташування України стосовно годинних поясів зручне: 95 % її території лежить у 2-ому поясі, тільки Луганська і частиниДонецької та Харківської областей – у 3-ому поясі, а незначна частина Закарпатської області – у 1-ому поясі. Проте на практиці для зручності межі годинних поясів на суходолі проводять не суворо вздовж меридіанів, а з урахуванням державних кордонів. Тому вся територія України віднесена до 2-ого годинного поясу. Поясним часом у нашій країні є час середнього для 2-ого поясу меридіану (30˚ сх. д.), який проходить майже через Київ. Тому в Україні поясний час ще називають київським.

  Мал.  Годинні пояси світу

   

  Робота з картою

  1.З’ясуйте, на скільки відрізняється поясний час у Києві від поясного часу Лондона і Москви.

  2. У Харкові поясний час становить 14 год 25 хв. Визначте, який буде поясний час у Парижі і Якутську.

  3. В Україні за поясним часом 8 год 30 хв, день року – 1 вересня. Котра година і яка дата в цей момент у Лондоні та Ріо-де-Жанейро?

  4. У Лондоні за західноєвропейським часом 9 год. Котра година за поясним часом у Сімферополі?

   

  Літній час. Щорічно в Україні вводиться літній часв ніч на останню неділю березня годинникову стрілку переводять на одну годину вперед. Це дає можливість повніше використовувати світлову частину доби й економити електроенергію. В ніч на останню неділю жовтня повертають годиннику  стрілку на одну годину назад, відновлюючи дію поясного часу.

  Запровадження і скасування літнього часу проводиться синхронно більшістю європейських країн (у т. ч. всіма країнами-сусідами України), а тому на різницю в часі з ними це не впливає.

  Д/З:  Підручник, опрацювати § 12,13

  Категория: 8 клас | Добавил: valentina (09.12.2017)
  Просмотров: 409 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz