Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
  • biology.org.ua
  • Инфоурок
  • Открытый урок
  • Освітній портал Супер-урок
  • Шкільне життя
  • Нова школа
  • Учительский журнал
  • Сайт оош№1 г.Славянска
  • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
  • _

    Добування металічних ресурсів та нерудної сировини.

    Основні закономірності розміщення родовищ металевих руд.

    Родовища металевих руд приурочені до кристалічних щитів, платформенних ділянок, гірських районів, місць виверження вулканів тощо.

    Рудні корисні копалини відіграють важливу роль в економіці. З них виробляють різноманітні конструкційні матеріали, вони є гарними провідниками електричного струму.

    Благородні й рідкоземельні метали широко використовуються в найсучасніших приладах, космічних апаратах, військовій техніці останнього покоління.

    У світі навіть існують найбільші «пояси» видобутку руд кольорових металів:

    • Кордильєри — Анди у Північній Америці,
    • «вольфрам-олов’яний пояс» в Азії,
    • «мідний пояс» в Африці.

    1Найбільші запаси залізної руди у світі знаходяться в Канаді, США, Україні (45% розвіданих запасів світу), Китаї (43% світового видобутку), Бразилії, Австралії. Найбільш багатими рудами володіють Ліберія, Індія, Австралія, Бразилія та Венесуела, залізна руда тут містить 60% корисного елемента.

     

     

    2. Марганцеві руди -  Україна посідає перше місце у світі — 75% усіх глобальних запасів, є вони також у Китаї, ПАР, Габоні, Бразилії, Грузії.

    3. Одним із найпопулярніших конструкційних матеріалів нині є алюміній. Основна сировина для його виплавки — боксити, найбільші запаси яких зосереджені у Гвінеї (27% світових запасів), Австралії (33% світового видобутку) і Камеруні. Великі запаси бокситів знайдено у В’єтнамі. Цих покладів за нинішнього рівня споживання вистачить на 220 років.

     

    2. Мідь — основний провідник електричного струму. Основні її запаси зосереджені в таких країнах, як Чилі (36% світового видобутку), США, Казахстан, Росія, Австралія тощо. Нинішніх запасів міді при існуючих обсягах видобутку вистачить на 50 років.

     

    3. Свинцево-цинкові (поліметалічні) руди — у США, Канаді, Австралії.

     

    5. Щорічний видобуток золота тримається на позначці 1200 т. Його значні запаси мають і видобувають ПАР (половина світового видобутку), а також США, Росія, Канада, Індія, Австралія.

    _

    Розвиток і розміщення видобутку залізних і марганцевих руд в Україні.

    Багатство України на руди металів пов’язане з особливостями її геологічної будови. Особливо великі й розмаїті родовища розташовані в межах Українського кристалічного щита, де знайдено практично всі відомі людству руди металів. Багато родовищ мають світове значення.

    Залізорудні басейни:

    1. Криворізький басейн (близько 90%) — один із найбільших районів видобутку залізної руди у світі. Видобувають її там як відкритим (кар’єрним), так і шахтним способом. Так, на шахті «Гігант-Глибока» видобуток здійснюють з глибини 1200-1500 м. 
    2. Кременчуцький — у Полтавській області,
    3. Керченський — у Криму, 
    4. Білозерське родовище — в Запорізькій області.

    Відкрито нові родовища залізної руди в Сумській, Харківській областях та поблизу м. Маріуполя.

    Для поліпшення якості металу при виплавці сталі потрібний марганець. Він надає їй міцності, тобто легує сталь, і виводить у шлаки шкідливі речовини.

    Найбільші марганцеворудні кар’єри і гірничозбагачувальні комбінати знаходяться у Дніпропетровській і Запорізькій областях. Найпотужніший із них — Таврійський — розміщений у Запорізькій області. Марганцеворудна база чорної металургії зосереджена у Придніпровському басейні, який складається з Нікопольського, Інгулецько-Дніпровського і Токмацького районів (Нікополь, Марганець, Токмак).

    _

    Розробка родовищ руд кольорових металів в Україні.

    Кольоровими є:

    1. благородні метали (золото, срібло, платина),
    2. тугоплавкі (титан, хром, молібден, вольфрам),
    3. легкі (берилій, магній, алюміній), 
    4. м’які (літій, натрій, калій),
    5. важкі (свинець, мідь, цинк, нікель, кобальт, олово, ртуть)
    6. радіоактивні (уран, технецій),
    7. рідкісноземельні (ітрій) 
    8. розсіяні (скандій).

    Руди кольорових металів містять у своєму складі менше корисного компонента (металу), ніж залізна руда. Тому їх недоцільно перевозити на далеку відстань, хіба що тільки після збагачення.

    В Україні є два основних райони видобутку руд кольорових металів, їх збагачення і виплавки з них металу: Донецький і Придніпровський. Формується Карпатський район. Найбільші підприємства галузі — алюмінієвий і титано-магнієвий комбінати працюють в Запоріжжі.

    Нині Україна найбільше відправляє на світовий ринок титанових руд і концентратів. На другому місці знаходяться цирконієві руди. Марганцеві руди і концентрати посідають третє місце.

    _

    Особливості розміщення виробництв із видобутку нерудних корисних копалин.

    У підгрупі нерудних мінеральних ресурсів світу найбільше значення має видобуток гірничохімічної сировини. Це перш за все кам’яна та калійна солі, фосфоровмісні корисні копалини, які видобувають у багатьох країнах світу.

    1. Кам’яна сіль має досить значне поширення. Її видобувають здебільшого в соляних шахтах.

     

    У харчовій промисловості використовується кухонна сіль (NaCl). Її отримують також із підземних розсолів або штучних солоних розчинів (виварна сіль), із дна соляних озер (самосадна сіль) і з морської води (осадова сіль). Провідними виробниками кухонної солі у світі є чотири країни — Китай, США, Індія та Німеччина, на які припадає більше половини світового видобутку. 

    Калійні солі та їхні сполуки мають досить широке застосування в різних видах економічної діяльності. Разом із фосфором та азотом калій входить до елементів, найбільш необхідних для життєдіяльності рослин, а тому є основою для виробництва мінеральних добрив. Крім цього, калійні руди використовуються для отримання миючих засобів і різних хімікатів. Видобувають цю копалину з надр Землі шахтним способом, а також розчиненням гарячою водою. Важливим джерелом калійних солей є розсоли з водойм, які не мають виходу до моря, — Мертве море, Салар-де-Атакама, Велике Солоне озеро. Звідти сіль отримують випарюванням.

    -

    2. Фосфорити являють собою осадову породу, яка містить сполуки фосфату кальцію. Найчастіше вони розташовуються в землі пластами завтовшки від кількох сантиметрів до 20 метрів. Як правило, фосфорити видобуваються відкритим способом спільно з глиною, піском та іншими гірськими породами.

    Серед лідерів із видобутку фосфорної сировини є Китай, який посів перше місце у 2015 р., видобувши 100 млн т фосфоритів (світовий обсяг видобутку — близько 200 млн т), хоч за запасами фосфатів у світі країні належить друге місце. Більше половини світових запасів фосфатів концентрується в Марокко (50 млрд т), однак річний видобуток цієї країни за 2015 р. становив 30 млн т. Наступні місця за обсягами видобутку посіли США, Росія, Йорданія, Бразилія, Єгипет, Туніс.

    _

    3. Серед нерудних корисних копалин, які є сировиною для виробництва будівельних матеріалів, дуже важливе значення має каолін. Це глина білого кольору (біла глина), яка складається з мінералу каолініту. Утворюється при руйнуванні (вивітрюванні) гранітів, гнейсів та інших гірських порід, що містять польові шпати.

    Завдяки високій вогнетривкості та низькій пластичності каолін використовують як сировину у виробництві порцеляни, фаянсу, електротехнічної кераміки, а також як наповнювач при виготовленні паперу, гуми, пластмас, косметичних виробів.

    Поклади каоліну зазвичай розташовані поблизу поверхні, а тому розробляються відкритим способом. Понад половину світових запасів білої глини зосереджено в США та Великій Британії. Значні запаси мають також Чехія, Болгарія, Україна, Румунія, Польща, Угорщина, Узбекистан.

    _

    Видобування нерудної сировини в Україні

    Україна має великі та унікальні за якістю поклади для виробництва кухонної солі. За хімічною чистотою їх можна вважати найкращими у світі. Основні запаси розташовані на території Донецької височини, Придніпровської низовини, Передкарпаття, Закарпаття та Криму.

    Найбільші запаси кам’яної солі дуже високої якості зосереджені на Донбасі, де вони залягають потужними пластами (до 60 м) на незначних глибинах (до 280 м). Саме тут (Бахмут (Артемівськ), Слов’янськ) видобувається найбільша кількість кам’яної солі в Європі (мал. 4).

    Загалом сьогодні в Україні з наявних 14 розробляється 11 родовищ кухонної солі. У 2015 р. її видобуток становив в Україні понад 2,2 млн т за рік. За цим обсягом держава входила до 20 найбільших світових виробників кухонної солі.

     

    Дрогобицький солезавод є найдавнішим постійно діючим підприємством України. Видобуток солі тут розпочався ще в XI ст. і не припиняється дотепер. Дрогобицький солезавод, на відміну від інших соледобувних підприємств в Україні, виробляє сіль шляхом випарювання ропи, а не прямим добуванням твердої солі в шахтах. Дрогобицький солезавод сьогодні щороку видобуває лише 2000 т високоякісної солі, оскільки її собівартість є вищою у 2—3 рази через необхідність використовувати газ для випарювання.

     

     

    Видобуток сірки та калійної солі зменшувався в Україні від початку 1990-х рр., а з 2007 р. взагалі було припинено калійно-магнієве та сіркодобувне виробництва.

    В Україні зосереджено близько 10 % світових запасів каоліну. За його обсягами вона поступається тільки США, Великій Британії та Китаю. За якістю українські каоліни вважаються одними з кращих у світі. Однак за обсягом видобутку каоліну Україна суттєво поступається іншим країнам.

    Найбільші поклади якісних первинних каолінів в Україні розташовані на межі Вінницької та Житомирської областей. На території 80 км2 тут детально розвідані та розробляються Глухівецьке, Великогадоминецьке та Жежелівське родовища, загальні поклади яких складають майже 60 % запасів первинних каолінів України. Найбільшими виробниками каолінового концентрату були й залишаються два гірничозбагачувальні каолінові комбінати — Глуховецький у Вінницькій області та Просянівський у Дніпропетровській області. Також на території України каолін видобувають у Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській областях.

    Д/З: §19, 20

    Категория: 9 клас | Добавил: valentina (09.12.2017)
    Просмотров: 2163 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Вхід на сайт
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz