Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
  • biology.org.ua
  • Инфоурок
  • Открытый урок
  • Освітній портал Супер-урок
  • Шкільне життя
  • Нова школа
  • Учительский журнал
  • Сайт оош№1 г.Славянска
  • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
  • _

    Форми суспільної та просторової організації виробництва.

    Виробництво — це процес створення матеріальних благ та послуг, які потрібні для існування та розвитку суспільства. Історично воно пройшло тривалий шлях розвитку від виготовлення найпростіших продуктів до виробництва найскладніших технічних систем.

    Провідні галузі — промисловість та сільське господарство.

    Промисловість — об’єднує підприємства, що виробляють знаряддя праці й товари народного споживання.

    Сільське господарство складається з галузей, що займаються вирощуванням культурних рослин (рослинництво) та розведенням свійських тварин (тваринництво) з метою забезпечення населення продуктами харчування та окремі галузі промисловості сировиною.

    Результатом діяльності галузей нематеріального виробництва є послуги — блага, що надають не у вигляді речей, а у формі діяльності.

    Сучасне суспільство зацікавлене у високій ефективності виробництва. Чим менші витрати на випущену продукцію, тим ефективнішим є виробництво.

    Показником ефективності є собівартість продукції — витрати підприємства на виробництво та реалізацію одиниці продукції.

    І. Форми  суспільної організації виробництва.

    Для досягнення високої результативності та забезпечення економічного зростання національного господарства використовують різні форми організації виробництва:

    1) Концентрація — це процес зосередження виробництва, робочої сили, засобів праці на великих підприємствах. Зростання концентрації виробництва відбувається за рахунок розширення активних підприємств, будівництва нових великих підприємств або об’єднання підприємств.

    Переваги: можливість комплексно використовувати сировину і матеріали; забезпечення масового випуску продукції, зниження її собівартості.

    Недоліки: складність управління, неможливість швидкого перепрофілювання, погіршення екологічного стану території. Тому існує й зворотний процес — деконцентрація (або дисперсія) виробництва, яка виражена в розвитку мережі малих та середніх підприємств. Концентрація виробництва характерна для таких галузей, як електроенергетика, нафтохімія, металургія, машинобудування і військово-промисловий комплекс.

    2) Спеціалізація виробництва — зосередження діяльності підприємства на виробництві певної однорідної продукції. В основі спеціалізації лежить поділ праці.

    Переваги: створення продукції високої якості; зменшення витрат на виробництво продукції за рахунок вищого рівня механізації та автоматизації праці, застосування кваліфікованої робочої сили.

    Недоліки: монотонність праці; складність в регулюванні оптимальної кількості продукції. Різні форми спеціалізації широко застосовують у машинобудуванні.

    3) Кооперування являє собою виробничі зв’язки між підприємствами, які бе- руть участь у виробництві певної продукції. Кооперування безпосередньо зв’язане з розвитком спеціалізації виробництва.

    Переваги: кооперування забезпечує тісну взаємодію спеціалізованих підприємств. Наприклад, для збирання автомобілів КРАЗ отримує продукцію від 135 суміжних підпри- ємств.

    Недоліки: залежність від своєчасного постачання продукції. Кооперування також властиве для машинобудування.

    4)Комбінування — форма організації суспільного виробництва, яка полягає в поєднанні на одному підприємстві (комбінаті) кількох виробництв різних галузей. Кінцевий продукт одного виробництва (цеху) є сировиною для іншого, і так до виготовлення основної продукції.

    Переваги: забезпечує послідовну обробку сировини, економію на її транспортуванні; забезпечує комплексну переробку сировини (наприклад, з нафти отримують бензин, газ, солярку, мастила); використання відходів основного виробництва (наприклад, отримання сірчаної кислоти як продукту використання відходів чорної металургії і виробництва коксу).

    Недоліки: висока концентрація, екологічні проблеми. Текстильна, хімічна та лісохімічна промисловість, металургія.

    5)Агломерування — це процес встановлення та розширення стійких виробничих зв’язків між суміжними територіями, що приводить до утворення промислових агломерацій.

    ІІ. Просторовою (територіальною) структурою економіки (господарства) називають сукупність у певний спосіб взаєморозташованих і взаємопов’язаних територіальних елементів економіки.

    1. Промисловий пункт — невеликий населений пункт, у якому є одне промислове підприємство. Більшість смт України є промисловими пунктами.

    2. Промисловий центр — населений пункт, у якому є одне середнє або велике підприємство, чи кілька не пов’язаних між собою виробничими зв’язками підприємств.

    3. Промисловий вузол — населений пункт з містами — супутниками, що мають низку взаємопов’язаних виробництв. Він може бути утворений у результаті поєднання промислових пунктів та центрів. Наприклад, Житомирський вузол містить Житомир, Коростишів, Бердичів.

    4.  Промислова агломерація є поєднанням промислових вузлів. Київська промислова агломерація поєднує виробництва Києва, Броварів, Борисполя, Василькова, Ірпеня.

    5. Промисловий район — це велика територія, яка спеціалізується на виробництві певної продукції. Спеціалізація промислового району залежить від географічного положення, а також історичних, природних, економічних та соціальних умов даного району. У межах промислового району поєднуються взаємопов’язані вузли та агломерації. В Україні, зокрема, набули розвитку такі промислові райони, як машинобудівні (Київський, Харківський, Одеський і Львівський), металургійні (Придніпровський, Приазовський).

    6. Економічний район — це територіально цілісна частина країни, яка має свою виробничу спеціалізацію та пов’язана з іншими районами через територіальний поділ праці та обмін продукцією. Головна ознака економічного району є його комплексність — просторова й функціональна взаємопов’язаність усіх сфер господарської діяльності в межах його території. Це підвищує економічну ефективність виробництва. 

    Д/З:  Підручник, опрацювати § 5

    Категория: 9 клас | Добавил: valentina (09.12.2017)
    Просмотров: 8369 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Вхід на сайт
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz