Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Екосистеми та їх функціонування

  Тема №2. Екосистеми та їх функціонування

  Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) - послідовний ряд організмів, пов’язаних харчовими зв’язками.

  • у 1934 р. - Ч. Елтон → термін

    листя рослин (Пр.) → гусінь (К.І) → синиця (К.ІІ) → яструб (К.ІІІ)

  ( Пр. - продуценти, К.І, К.ІІ...- консументи першого, другого...порядків)

  Першою ланкою більшості ланцюгів живлення є продуценти, якими є автотрофні організми. Наступні ланки трофічних ланцюгів займають гетеротрофні консументи: рослиноїдні, м’ясоїдні та всеїдні тварини. Рештки організмів ще містять органічні речовини й енергію, тому можуть бути використані редуцентами. Це сапротрофні бактерії, гриби й тварини. Таким чином, функціональними компонентами екосистем є продуценти, консументи й редуценти.

  види:

  1. Пасовищні (ланцюги виїдання) → починаються із зелених рослин

  трава → зелений коник → ящірка → яструб

   

  Іл. Трофічні рівні ланцюгів виїдання: листя рослин - рослиноїдні комахи - хижі комахи - комахоїдні птахи - хижі птахи

  2. Детритні (ланцюги розщеплення) → з мертвої органічної речовини

  опале листя → дощовий черв’як → кріт → лисиця

  Іл. Трофічні рівні ланцюгів розщеплення: опале листя (детрит) - ґрунтові сапротрофи (бактерії, гриби, амеби, інфузорії, черви) - ґрунтові сапрофаги (хижі комахи, кліщі) - хижі комахи, комахоїдні ссавці  Трофічна мережа - розгалудження ланцюгів живлення.

  •  один і той самий вид  може бути ланкою різних ланцюгів живлення

  Перетворення енергії в біогеоценозах - Підручник з Біології і ...

  Іл. Трофічна мережа діброви  Функціонування екосистем - процеси, що забезпечують діяльність, існування та розвиток екосистеми в часі

  закономірності:

  1. Правило екологічної піраміди - екологічна ефективність кожної наступної ланки приблизно в 10 разів менша попередньої внаслідок втрат енергії на кожному трофічному рівні.

  • 1942 р. - Р. Ліндеман (англ.) → закон піраміди енергії

  Екологічна піраміда - графічне відображення трофічної структури ланцюга живлення.

  види:

  • чисел — відображає кількість особин; 
  • біомаси → органічної речовини; 
  • енергії.

  Іл. Екологічна піраміда

  2. Закон односпрямованості потоку енергії - енергія передається в одному напрямку від продуцентів до консументів та редуцентів.

  3. Закон внутрішньої динамічної рівноваги - речовина, енергія, інформація та процеси, що їх пов’язують, перебувають у тісному взаємозв’язку.  Колообіг речовин і потік енергії в екосистемі - перенесення речовин та енергії в екосистемі, що здійснюється за участі продуцентів, консументів та редуцентів.

  • джерело енергії → Сонце

  Колообіг речовин має циклічний характер, а потік енергії - лінійний.

  Іл. Обмін речовин та енергії в екосистемі

  Енергію сонця поглинають зелені рослини і «зв’язують» у органічні речовини, які утворюються в процесах фотосинтезу. Далі ця зв’язана Сонячна енергія у вигляді зеленої органічної маси (первинна продукція) поїдається рослиноїдними тваринами, які, в свою чергу, слугують поживою для хижаків. Поживні елементи і сполуки, що надходять до організмів з абіотичної частини, врешті-решт до нього й повертаються у вигляді решток чи продуктів життєдіяльності живих істот. У колообігу речовин бере участь величезна кількість хімічних елементів і сполук, але найважливішими з них є колообіг води, Оксигену, вуглекислого газу. Потік енергії в екосистемах має іншу спрямованість. Енергія Сонця надходить до організмів, які перетворюють її у хімічну, механічну, світлову, і при цьому перетворення одного виду енергії в інший, згідно з другим законом термодинаміки, супроводжується втратами у вигляді теплоти. Врешті-решт вся енергія, що надійшла до живого компонента екосистеми, розсіюється в середовищі.


  ДІЯЛЬНІСТЬ

  Завдання на застосування знань

  1. Розпізнайте названі організми за екологічною роллю в мережах живлення екосистем:

  1) конюшина лучна; 2) коники зелені; 3) миша польова; 4) заєць-русак; 5) жук-гробарик; 6) яблуня лісова; 7) равлик виноградний; 8) суниці; 9) жук-сонечко; 10) личинки мух; 11) ліщина; 12) бактерії гниття.

  2.  Складіть декілька пасовищних ланцюгів живлення.  Практичні вправи.

  Вправа 1. На підставі правила екологічної піраміди визначте, скільки фітопланктону необхідно, щоб в Арктиці зміг вирости та існувати один білий ведмідь масою 400 кг (ланцюг живлення: фітопланктон - зоопланктон - риби - тюлені - білий ведмідь)? 

  Вправа 2. За правилом екологічної піраміди визначте, скільки рослинної речовини необхідно для того, щоб у  біоценозі могли існувати хижі птахи масою 300 г.  РЕЗУЛЬТАТ

  Оцінка

  Завдання для самоконтролю

  1-6

  1. Що таке ланцюги живлення? 2. Наведіть приклади ланцюгів живлення. 3. Що таке функціонування екосистеми? 4. Назвіть закономірності функціонування екосистем. 5. Що таке колообіг речовин і потік енергії? 6. Яке значення колообігу речовин і потоку енергії в екосистемах?

  7-9

  7. Які зв'язки є визначальними у функціонуванні екосистем? 8. Які закономірності функціонування екосистем? 9. Що є основною умовою функціонування екосистем?

  10-12

  10. Застосуйте знання функціонування екосистем для обґрунтування заходів їх збереження.  Д/З: § 55 (Соболь), т/з 2, повторити тему №1, пройти тестування   

  Категория: 9 клас | Добавил: valentina (10.05.2020)
  Просмотров: 541 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz