Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Методи селекції.

   

  Тема №2. Методи селекції.

  Сорт рослин (порода тварин) - група особин одного виду з загальними ознаками цінними для людини.

  Штам - чиста культура мікроорганізмів.

  Лимонна Дюшес Тріумф Пакгами
  • Традиційні методи:

  І. Штучний добір - допущення до розмноження тільки певних особин

  буває ⇒ несвідомий (з давніх часів) і методичний (відповідно до визначених завдань)

  індивідуальний (в тваринництві !!) і масовий (в рослинництві)

  ІІ. Гібридизація - отримання потомства шляхом об'єднання генетичного матеріалу 2 організмів.

  1. Внутрішньовидова: 

        а) Інбридинг - близькоспоріднені схрещування.

  "+" ⇒ підвищує гомозиготність, використовують для отримання чистих ліній

  "-" ⇒ ослаблення потомства

  Споріднене схрещування - це гібридизація організмів, які мають безпосередніх спільних предків. Унаслідок спорідненого схрещування з кожним наступним поколінням гібридів підвищується їхня гомозиготність. Це пояснюється тим, що чим більша генетична подібність батьківських форм, тим вища ймовірність поєднання в генотипі нащадків одних і тих самих алелей різних генів. У самозапильних рослин уже в 10-му поколінні спостерігають майже повну гомозиготність (до 99,9%), а при схрещуванні братів із сестрами або батьків з нащадками такий самий результат може бути досягнений після 20-го покоління. Проте 100%-ної гомозиготності за всіма генами досягти не вдається, оскільки вона порушується мутаціями, що виникають. Споріднене схрещування може призводити до негативних наслідків: ослаблення або навіть виродження нащадків. Це пояснюється підвищенням ймовірності переходу в гомозиготний стан рецесивних летальних або сублетальних алелей, які можуть проявитися у фенотипі. Таким чином, тісне споріднене схрещування часто призводить до появи нащадків з різними спадковими вадами. Загалом у людини відомо кілька рецесивних летальних алелей, здатних у гомозиготному стані спричинити смерть. Тому шлюби між близькими родичами у багатьох народів вважалися небажаними або взагалі заборонялися релігією чи законами. У селекції споріднене схрещування застосовують для одержання чистих ліній. Воно дає можливість перевести в гомозиготний стан алелі, які визначають цінні для селекціонерів стани ознак.

         б) Аутбридинг - з'єднання цінних якостей 2 неспоріднених ліній

  Гетерозис - організми F1 мають підвищену життєздатність і продуктивність.

   Гетерозис у кукурудзи (в центрі)

  Але !!! ⇒ ефект послаблюється і зводиться нанівець до 7 поколінню.

  Гетерозис можна закріпити вегетативним розмноженням.

  Неспоріднене схрещування - це гібридизація організмів, які не мають тісних споріднених зв’язків протягом останніх шести поколінь. Застосовують для поєднання в генотипі нащадків генів, які зумовлюють цінні якості, властиві представникам різних ліній, порід або сортів. При неспорідненому схрещуванні з кожним наступним поколінням зростає гетерозиготність нащадків. У нащадків від неспорідненого схрещування часто спостерігають явище гетерозису, або гібридної сили. Гетерозис (від грец. гетероіозіс - зміна, перевтілення) - явище, за якого перше покоління гібридів, одержаних від неспорідненого схрещування мас підвищену життєздатність і продуктивність порівняно з вихідними батьківськими формами. У гетерозисних форм сублетальні та летальні рецесивні алелі переходять у гетерозиготний стан, завдяки чому їхній несприятливий вплив не проявляється у фенотипі. Найчіткіше гетерозис проявляється в першому поколінні гібридів. У наступних поколіннях, завдяки явищу розщеплення ознак і переходу частини генів у гомозиготний стан, ефект гетерозису слабшає і до восьмого покоління сходить нанівець. У рослин ефект гетерозису можна закріпити вегетативним розмноженням, подвоєнням кількості хромосом або партеногенетичним розмноженням. Явище гетерозису широко застосовують у сільському господарстві, оскільки воно значно підвищує продуктивність (наприклад, у кукурудзи - до 20-25%). Ефект гетерозису добре виражений у овочевих культур (цибулі ріпчастої, помідорів, огірків, баклажанів, цукрового буряка тощо). У тваринництві схрещування представників різних порід прискорює ріст і статеве дозрівання, поліпшує якість м’яса, молока тощо. Так, унаслідок схрещування представників різних несучих порід курей (наприклад, леггорнів з австралорнами) продуктивність гібридів зростає на 20-25 яєць на рік. У бройлерів (гібридні курчата м’ясних порід) гетерозис прискорює ріст і поліпшує якість м’яса. Генетичними основами гетерозису є різні типи взаємодії алельних і неалельних генів. В одних випадках це може бути домінування (домінантні алелі пригнічують шкідливу дію рецесивних алелів у гетерозиготних гібридів), в інших - наддомінування (у генотипі гібридних нащадків можуть поєднуватися сприятливі домінантні алелі обох батьків), у третіх - комплементарність (поєднання в генотипі сприятливих неалельних домінантних генів). 

  2. Міжвидова (віддалена):

  ожиномалина ⇒ малина + ожина  
  сорт  тайбері сорт кумберленд 
     
  йошта ⇒ смородина + агрус  слива ⇒  терн + алича
     
  плуот ⇒ слива + абрикос апріум ⇒  абрикос( 75%) + слива
     
  неші ⇒ груша + яблуко тритикале ⇒ пшениця + жито
     
  тигролев ⇒ левиця + тигр лігр ⇒ тигриця + лев
     
  мул ⇒ жеребиця + осел зеброїд ⇒ кінь + зебра
     
  собакововк ⇒ собака + вовк бістер білуга + стерлядь
  Гибриды животного мира Бестер
  Перспективним методом селекційної роботи є віддалена гібридизація - схрещування особин, які належать до різних видів і навіть родів з метою поєднання у генотипі гібридних нащадків цінних спадкових ознак представників різних видів. За допомогою віддаленої гібридизації створено гібриди: пшениці й жита - тритикале. Відомі міжвидові гібриди й серед плодово-ягідних культур (наприклад, малини та ожини, сливи та терену). У тваринництві також виведено численні міжвидові гібриди. Так, добре відомий гібрид кобили і віслюка - мул,який відрізняється значною силою, витривалістю та довшим терміном життя порівняно з батьківськими видами. Гібрид білуги і стерляді (бістер) швидко росте і має високі смакові властивості м’яса. Проте селекціонери часто стикаються з проблемою безпліддя міжвидових гібридів, гамети яких зазвичай не дозрівають. Навіть за умови однакової кількості хромосом у каріотипах батьківських форм, їхні хромосоми можуть відрізнятися за розмірами й особливостями будови і тому нездатні кон’югувати в процесі мейозу. 

     

  • Сучасні методи:

  1. Метод поліплоїдізації - кратне збільшення хромосомного набору 

  • підвищення продуктивності!!

  2.Метод експериментального мутагенезу -  штучне одержання мутацій спрямованою дією різних мутагенів

  • можна отримати мутації, що трапляються в природі зрідка або не виявляються

  3. Методи генної та клітинної інженерії 

   

  значення новітніх методів:

  І. Розширення спектра генетичної мінливостіможливість отримувати цінний селекційний матеріал зі спадково зміненими властивостями та ознаками

  Генетичні банки - сховище насіння, статевих і соматичних клітин, придатних для відтворення представників видів, сортів і порід.

  • Найбільший у світі - Свалбардський глобальний банк насіння рослин на о. Шпіцберген (Норвегія).

  Pin on ArticlesPin on Articles

  • В Україні Національний центр генетичних ресурсів → 27 000 зразків  насіння 203 видів рослин.

  II. Підвищення інформативності селекційного процесу завдяки комп'ютеризації, впровадженню методів моделювання 

  • використання фітотронів (камер штучного клімату) → моделюють умови вегетації рослин для експериментальних досліджень

  В Сосновом Бору планируют создавать новые сорта растенийCommercial Indoor Farming: Solving Global Food Security Challenges

  IІІ. Скорочення термінів створення сортів, порід і штамів

  •  технології клонального мікророзмноження →  значно прискорюють селекційний процес


  Д/З: § 62 (Соболь В.І), т/з 1,2, відео на сайті!!   


   
  Категория: 9 клас | Добавил: valentina (01.03.2021)
  Просмотров: 135 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 6
  Гостей: 6
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz