Мир биологии и географии

Меню сайта
Новости, новости..
6 класс [116]
7 класс [96]
8 класс [60]
9 класс [42]
10 класс [84]
11 класс [0]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Полезные сайты
 • biology.org.ua
 • На урок
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Славянск.Справочник города
 • Карта Славянска
 • Друзья сайта
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • - -
  Наш опрос
  Оцените мой сайт
  Всего ответов: 425

  Будова кореня

  § 23. Корінь. Будова і функції.

  • Пригадайте, які органи називають вегетативними. Які вегетативні органи мають рослини? Яка будова і які функції твірної, провідної та покривної тканин?

  Корінь - це підземний вегетативний орган рослини. Він росте верхівкою вниз унаслідок впливу сили тяжіння Землі. Корінь дає можливість рослині пристосовуватися до життя на суходолі; закріплює та утримує її в ґрунті. Пригадайте, як важко утримати парасольку під час сильного вітру. А як утриматися деревам з потужною кроною? Саме завдяки кореням.

  Інша важлива функція кореня - вбирання води з розчиненими в ній мінеральними речовинами і транспортування її до надземної частини рослини, тобто забезпечення мінерального живлення рослини.

  • Яка зовнішня будова кореня?

  Корінь складається з різних за особливостями будови ділянок.

  Це зони: кореневого чохлика, поділу, розтягування, всисна та провідна (мал. 97).

  Кореневий чохлик (мал. 97, 1) вкриває верхівку кореня й поліпшує просування його в ґрунт. Він складається з кількох шарів живих клітин. Під час просування кореня в глиб ґрунту внаслідок тертя зовнішні клітини кореневого чохлика руйнуються. Нові клітини постійно утворюються за рахунок твірної тканини.

  Чохлик — чутлива зона кореня. Саме він сприймає силу земного тяжіння, визначає напрямок росту кореня та орієнтацію в просторі. Під кореневим чохликом розташована зона поділу завдовжки 2-3 мм (мал. 97, 2). Складається ця зона з клітин твірної тканини. Вони постійно діляться і забезпечують утворення нових клітин.

  Над зоною поділу - зона розтягування (мал. 97, 3). У ній клітини ростуть. Вони видовжуються, просуваючи зону поділу з кореневим чохликом у глиб ґрунту. Довжина цієї ділянки кореня не перевищує кількох міліметрів.

  Всисна зона, або зона кореневих волосків, розташована над зоною розтягування (мал. 97, 4). Це ділянка кореня завдовжки 5-20 мм, щільно вкрита кореневими волосками (мал. 98). Завдяки цим волоскам поверхня кореня в сотні разів перевищує загальну площу надземної частини й забезпечує поглинання води та поживних речовин з ґрунту. Кореневі волоски вбирають із ґрунтового розчину воду й мінеральні солі. Вони постійно відновлюються.

  ! Цікаво знати, що запобігти пошкодженню кореневих волосків під час пересаджування можна, якщо рослину викопувати разом із ґрунтом, у якому вона зростала до цього.

  Більшу частину кореня становить провідна зона (мал. 97, 5). У своїй верхній частині вона межує з основою стебла. Провідна зона - найтовща ділянка кореня. Тут корінь галузиться. Провідна зона не має кореневих волосків. Вона лише забезпечує рух поглинутих у всисній зоні води й мінеральних речовин до надземної частини рослини, а органічних речовин, навпаки, від стебла до кореня.

  • Яка внутрішня будова кореня?

  На малюнку 99 зображено поперечний зріз кореня через зону кореневих волосків. Покривна тканина в цій ділянці кореня складається з одного шару клітин шкірки з тоненькими стінками. Саме ці клітини й утворюють кореневі волоски.

  Глибше, під шкіркою, розміщена кора кореня. Вона складається з багатьох шарів клітин основної тканини. По цій тканині розчини поживних речовин рухаються від кореневих волосків до провідних тканин, розташованих у центральній частині кореня.

  Центральну частину кореня утворює центральний циліндр. У багаторічних рослин він може бути оточений шаром клітин бічної твірної тканини. Завдяки поділу цих клітин корінь потовщується. У центральному циліндрі формується провідна система рослини, до складу якої входять судини і ситоподібні трубки. По судинах відбувається висхідний рух води з розчиненими мінеральними речовинами, тобто від кореня до надземної частини рослин. А по ситоподібних трубках органічні речовини транспортуються від зелених надземних частин до кореня - це низхідний рух. У центральному циліндрі також розташовані механічна та основна запасаюча тканини.

  Ми вже згадували, що важливою функцією кореня є забезпечення мінерального живлення рослини.

  • У чому полягає мінеральне живлення рослин?

  Це процес поглинання та засвоєння рослинами розчину речовин, потрібних для їхньої життєдіяльності. 

  Мінеральне живлення, як і фотосинтез та дихання, - основа життя рослинного організму.

  Вода з розчиненими в ній мінеральними речовинами надходить через кореневі волоски і по клітинах кори кореня потрапляє, до судин центрального циліндра. Судинами кореня та стебла вода дістається всіх інших органів рослини (мал. 100).

  Поглинені мінеральні речовини рослина використовує для утворення складних органічних речовин: білків, ДНК, хлорофілу, інших пігментів тощо. Найважливішу роль у живленні рослин відіграє хімічний елемент Нітроген (N). Він входить до складу білків і ДНК (пригадайте значення цих речовин в організмі). З курсу природознавства ви пам’ятаєте, що атмосферне повітря містить величезний запас азоту (близько 78 %). Але газоподібний азот недоступний для рослин. Його можуть засвоювати лише деякі мікроорганізми, такі як бульбочкові бактерії (пригадайте, які бактерії називають бульбочковими).

  У тому, що сполуки Нітрогену необхідні для росту рослини, легко переконатися на такому досліді (мал. 101). Дві рослини вирощували в однакових умовах, але одну - в ґрунті, який містив усі необхідні елементи, у тому числі й Нітроген, а іншу - без речовин, що містять Нітроген. У ґрунті, бідному на Нітроген, виросла невелика квола рослина, хоча в повітрі азоту багато. У ґрунті, багатому на Нітроген, виросла рослина значно більших розмірів. Отже, ми можемо зробити висновок: для росту і розвитку рослини важливий не газоподібний азот, а сполуки Нітрогену, що містяться в ґрунті у вигляді солей. Тому, якщо в ґрунті цих сполук не вистачає, їх необхідно вносити у вигляді добрив.

  • Що таке добрива?

  У природі всі рештки живих організмів і продукти їхньої життєдіяльності потрапляють у ґрунт, де їх розкладають бактерії, гриби та різні тварини на прості мінеральні речовини (мал. 102). Ці речовини слугують для живлення рослин. Вирощуючи культурні рослини, людина з врожаєм забирає більшу частину продукції рослин, яка у ґрунт не повертається. Це поступово виснажує ґрунт. Щоб кількість поживних речовин у ґрунті не зменшувалася, у нього вносять певні речовини - добрива. Бувають органічні та мінеральні добрива.

  Органічні добрива - це продукти життєдіяльності або рештки живих організмів: перегній, гній, пташиний послід, торф, солома, компости тощо. Мінеральні добрива - нітратні, фосфатні та калійні -виробляє хімічна промисловість.

  Цікаво знати, що є певні правила внесення добрив у ґрунт. Насамперед слід визначити необхідну їх кількість Надлишок деяких елементів у ґрунті може так само несприятливо впливати на життєдіяльність рослин, як і їхня нестача. Органічні добрива зазвичай вносять у ґрунт восени Це пов’язано з тим, що потрібен деякий час, щоб до весни вони під дією ґрунтових організмів розклалися до розчинних у воді мінеральних сполук, які здатні засвоювати рослини. Фосфатні добрива також вносять восени, бо вони погано розчиняються у воді, а нітратні та калійні -навесні, оскільки вони розчиняються краще.


  Доведемо на практиці.

  Л.д.  Будова кореня у зв'язку з його функціями. 

  Обладнання: корені проростка пшениці, постійні мікропрепарати «Корінь пшениці», мікроскопи, лупи, предметні та накривні скельця, забарвлена чорнилом вода, таблиці.

  Хід роботи.

  1. Розгляньте молодий корінь рослини за допомогою лупи. Знайдіть кореневий чохлик, зони поділу, розтягування, всисну з кореневими волосками та провідну.

  2.    Покладіть молодий корінь на предметне скло в краплину води, забарвлену чорнилом. Роздивіться цей мікропрепарат під мікроскопом (або постійний мікропрепарат «Корінь пшениці»)

  3.    Знайдіть верхівку кореня з кореневим чохликом, зону поділу, розтягування, всисну з кореневими волосками, провідну. Зробіть малюнок у зошиті, підпишіть зони. Вкажіть, які функції виконує кожна зона.


  Узагальнимо знання

  ♦ Корінь складається з різних за особливостями будови та функцій ділянок - зон. Його верхівка вкрита кореневим чохликом, під яким розташована зона поділу.

  ♦ За рахунок клітин зон поділу та розтягування корінь росте. У всисній зоні наявні кореневі волоски, які забезпечують мінеральне живлення рослини.

  ♦ Провідною зоною поживні речовини пересуваються до надземної частини рослини. У ділянці всисної зони кореня можна виділити шари кори та центральний циліндр.

  ♦ Корінь не лише утримує рослину в ґрунті, а й всмоктує воду і розчинені в ній поживні речовини та транспортує їх до надземних частин рослини. Речовини, які рослина отримує з ґрунту, потрібні їй у різних кількостях. Насамперед рослині потрібні сполуки Нітрогену, Калію та Фосфору. Щоб кількість поживних речовин у ґрунті не зменшувалась, слід вносити органічні та мінеральні добрива.

  Поповніть свій біологічний словник: кореневий чохлик, зони кореня: поділу, розтягування, всисна, провідна, кореневі волоски, мінеральне живлення, добрива.  Опорний конспект:

  Тема№4. Корінь. Будова і функції.

  Корінь - це підземний вегетативний орган рослини.

  функції:
  1. Закріплення в грунті!
  2. Мінеральне живлення! +
  3. Запас поживних речовин.
  4. Вегетативне розмноження.

  Будова (зони) кореня:

  1. Кореневий чохлик.
  2. Зона росту: а) зона поділу, б) зона розтягування.
  3. Всисна зона (зона кореневих волосків - вирости клітин шкірки).
  4. Провідна зона (зона бічних коренів).

  Внутрішня будова:

  1. Шкірка.

  2. Кора - основна тканина.

  3. Центральний циліндр:

  а) бічна мерістема → потовщення корня
  б) провідна система: судини та ситоподібні трубки
  в) механічна та основна запасаюча тканини

  Грунт - верхній пухкий родючий шар землі.

  Мінеральне живлення - процес поглинання та засвоєння рослинами мінеральних речовин з грунту.

  Добрива - речовини, які людина вносить в грунт.

  види:

  1. Органічні ⇒ перегній, гній, пташиний послід, торф, компост.

  2. Мінеральні - вироблені на хімічних заводах

  а) нітратні - селітра → ріст рослини 
  б) калійні - хлорид калій → ріст кореня
  в) фосфатні - суперфосфат → дозрівання плодів

  !!! 1. Добрива вносять тільки норму, надлишок → дуже шкідливо.

   2. Органічні та фосфатні вносять восени, нітратні та калійні → навесні.


  Перевірте здобуті знання

  • Виберіть одну правильну відповідь
  1. Укажіть частину кореня, яка реагує на силу тяжіння: 
   а) зона поділу; б) зона розтягування; в) кореневий чохлик; г) зона кореневих волосків.
  
  2. Установіть правильну послідовність складових зовнішньої будови кореня знизу вгору: 
   а) всисна зона; б) кореневий чохлик; в) зона розтягування; г) зона поділу; д) провідна зона.
  
  3. Установіть правильну послідовність поглинання рослиною води: 
   а) судинами кореня та стебла вода потрапляє до всіх інших органів рослини; 
   б) по клітинах кори кореня вода потрапляє до судин центрального циліндра; 
   в) вода надходить через кореневі волоски до клітин кори кореня.
  • Дайте відповідь на запитання
  1. Що таке кореневий чохлик? Які його функції?
  2. У якій зоні кореня всмоктується розчин мінеральних речовин?
  3. Які особливості внутрішньої будови кореня у всисній зоні?
  4. Що таке мінеральне живлення?
  5. Як вода та мінеральні речовини надходять до кореня?
  • Поміркуйте! 

  1. Відомо, що ріст кореня в глиб ґрунту визначається дією певного постійного подразника. Який це подразник?


   

  Д/З: опрацювати §23; т/з 1-4 (опорний конспект); письмово відповіді на питання тестів.


   

   

  Категория: 6 класс | Добавил: valentina (21.12.2017)
  Просмотров: 109 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вход на сайт
  Поиск
  Календарь
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання КаленДАРь - праздник на каждый день
  ***

  Copyright MyCorp © 2018
  Бесплатный конструктор сайтов - uCoz