Мир биологии и географии

Меню сайта
Новости, новости..
6 класс [116]
7 класс [96]
8 класс [60]
9 класс [42]
10 класс [84]
11 класс [0]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Полезные сайты
 • biology.org.ua
 • На урок
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Славянск.Справочник города
 • Карта Славянска
 • Друзья сайта
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • - -
  Наш опрос
  Оцените мой сайт
  Всего ответов: 425

  Проростання насіння


  Другие видеоуроки по школьной программе смотрите на InternetUrok.ru

   

  § 37. Проростання насіння.

  • Пригадайте призначення насінини. Яка будова насінини квіткових рослин? Що таке фітогормони?

  Лише в небагатьох рослин насінина здатна проростати відразу після дозрівання (наприклад, насіння верби, тополі). Насіння більшості рослин, навіть за сприятливих умов, певний час не проростає, бо перебуває в стані спокою. У цей час у насінині процеси обміну речовин, зокрема дихання, майже припиняються, а вміст води становить не більш як 10-15 %. Тривалість періоду спокою у різних видів рослин неоднакова -від трьох тижнів до кількох місяців і навіть років.

  Для того щоб пришвидшити вихід насіння зі стану спокою, його певним чином обробляють. Так, насіння яблунь, груш, вишень, слив витримують у вологому піску за зниженої температури (0...+5 °С) до 90 діб і більше залежно від виду рослини. За цей час у насінині відбуваються зміни, завдяки яким вона набуває здатності до проростання. Іншим способом виведення насінини зі стану спокою є ушкодження її оболонок, що відкриває доступ воді та повітрю до зародка (наприклад, конюшини, люцерни). Часто насіння зі стану спокою виводять, обробляючи його біологічно активними речовинами (наприклад, фітогормонами).

  • Які умови потрібні для проростання насінини?

  Проростання насінини - це розвиток та вихід з насінини назовні проростка. Проростком називають рослину з моменту проростання і до формування перших справжніх листків. Після виходу насінини зі стану спокою для її проростання потрібна сукупність певних умов: достатня вологість, кисень, певна температура, а для деяких видів ще й світло.

  Насіння більшості рослин байдужі до світла. Але є рослини, насіння яких проростає або тільки на світлі (салат, тютюн), або тільки в темряві (деякі вероніки).

  Для проростання різних видів рослин потрібна різна температура. Наприклад, насіння озимої пшениці починає проростати за температури 0...+2 °С, а теплолюбних кукурудзи та перцю —+8...+10 °С (поміркуйте. чим це можна, пояснити).

  Потрапляючи в сприятливі умови, насінина вбирає воду й бубнявіє. Водночас активується її дихання, запасні органічні речовини переходять у доступну для споживання зародком форму (наприклад, нерозчинний крохмаль перетворюється на розчинні цукри). Частина цих речовин витрачається на забезпечення зародка енергією, частина - на утворення речовин, необхідних для поділу та росту клітин.

  Спочатку проростає зародковий корінь, потім - пагін. Корінь прориває насінну шкірку та росте в глиб ґрунту, а пагін спрямовується до його поверхні (пригадайте. який чинник впливає, на напрямок росту кореня) (мал. 153).

  Перед сівбою людина має визначити час висівання, глибину загортання насіння, а також перевірити його на схожість.

  Чим визначається час висівання та глибина загортання насіння? Оскільки під час зберігання насіння частина зародків може загинути через ураження шкідниками, пересихання чи з інших причин, перед сівбою його треба перевірити на схожість.

  Схожість насіння - це його здатність до проростання. Для перевірки схожості відбирають певну кількість насіння і висівають (наприклад, у теплицях). Якщо відсоток проростків буде низький, усе насіння потрібно замінити, бо існує небезпека не отримати врожаю.

  Час сівби визначають з урахуванням умов, необхідних для проростання насіння того чи іншого виду рослин. Зокрема, холодостійкі види (наприклад, овес чи горох посівний) висівають раніше, ніж теплолюбні (огірки, дині, помідори). До того ж у південних районах певні культури висівають раніше, ніж у північних. Отже, для будь-якого виду сільськогосподарських культур визначено час сівби в тих чи інших районах країни. Проте щороку слід враховувати конкретні погодні умови.

  Деякі рослини в певний період розвитку потребують дії низьких температур (наприклад, жито, ріпак). Рослини, у яких плодоношення можливе лише після перебування в умовах низьких температур, називають озимими. Тому їх висівають під зиму, проростки таких рослин зимують під снігом. Насіння рослин, які квітнуть і плодоносять без попереднього впливу низьких температур, висівають навесні. Їх називають ярими (ярий ячмінь, просо, гречка, горох, кукурудза, яра пшениця).

  Ще однією умовою отримання високих врожаїв є оптимальна глибина загортання насіння (мал. 154). Навіть за своєчасного висівання, але недостатньої глибини загортання насіння може підсохнути і не прорости через нестачу вологи. А за надто глибокого загортання насіння проросткам важко пробитися на поверхню ґрунту. Крім того, з глибиною в ґрунті зменшується вміст кисню, необхідного для дихання проростків. Тому сходи можуть бути ослабленими.


  Цікаві факти

  1. Найменші розміри і масу мають насіння орхідних і деяких паразитичних рослин.
  2. Найбільші насіння мають рослини сейшельської пальми. Їх маса досягає 20 кг.

  Картинки по запросу плід сейшельської пальми


  Узагальнимо знання

  Для проростання насіння потрібна сукупність таких умов: достатнє зволоження фунту, доступ повітря та певна температура, а для деяких видів ще й світло

  Перед сівбою насіння слід перевірити на схожість, а також, враховуючі/ біологічні особливості рослин, визначити час сівби та глибину загортання.

  Поповніть свій біологічний словник: проростання, проросток, схожість насіння.   

  Опорний конспект:

  Тема№19. Проростання насіння.

  Перед проростанням насіння → стан спокою!!! (для повного дозрівання)⇒ 3 тижня - > року

  Проростання - це вихід проростка з насінини.

  Проросток - рослина з моменту проростання і до формування перших справжніх листків.

  Умови:

  1. вологість 
  2. кисень 
  3. певна tо⇒ пшениця -+2...+3°С, перець - +8...+10 °С.
  4. оптимальна глибина
  5. для деяких → світло (салат, тютюн) або темрява (вероніка)

  Спочатку → корінь ( позитивний геотропізм),

            потім → пагін (негативний геотропізм).

  Ярі рослини → насіння вісівають навесні!!!  Перевірте здобуті знання

  • Виберіть одну правильну відповідь

  1.    Укажіть, чому озимі культури висівають під зиму: а) вони теплолюбні; б) для плодоношення вони потребують впливу низьких температур; в) вони потребують впливу високих температур.

  2.    Укажіть сукупність умов, необхідних для проростання насіння: а) певний вміст вуглекислого газу, певна температура та вологість; б) наявність кисню, певна температура та вологість; в) певний вміст вуглекислого газу, певна температура та світло.

  • Дайте відповідь на запитання

  1.    Які умови необхідні для проростання насіння?

  2.    Як відбувається проростання насіння?

  3.    Що таке проросток?

  4.    Що таке схожість насіння і як її можна визначити?

  5.    Від чого залежить час сівби та глибина загортання насіння?

  • Поміркуйте.

  Чому для проростання насіння одних видів рослин потрібна вища температура, ніж для інших?


  Дослідницький практикум «Дослідження умов проростання насіння» 

  1.    Підготуйте 4 банки. На кожну з них наклейте етикетку з номером.

  2.    У кожну банку помістіть по 10 квасолин.

  3.    Налийте в банки № 1 і № 4 води, щоб насінини були наполовину занурені у воду і був вільний доступ повітря. У банку з № 3 налийте більше води, щоб товщина шару води в три рази перевищувала товщину шару насіння. Усі банки накрийте папером.

  4.    Банки № 1, 2, 3 поставте поряд у теплій кімнаті, банку № 4 перенесіть на холод. Тривалість досліду 5 днів.

  5.    Щодня підраховуйте кількість пророслих насінин у кожній банці.

  6.    Зробіть висновок, за яких умов відбувається проростання насіння.


  Д/З:  опрацювати §37; т/з 19  ( опорний конспект); письмово відповіді на запитання тесту.


   

   

  Категория: 6 класс | Добавил: valentina (17.12.2017)
  Просмотров: 130 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вход на сайт
  Поиск
  Календарь
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання КаленДАРь - праздник на каждый день
  ***

  Copyright MyCorp © 2018
  Бесплатный конструктор сайтов - uCoz