Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Видозміни пагона

  § 27. Видозміни пагона

  Пригадайте основні функції пагона. Що таке вузли, міжвузля, сплячі, пазушні та верхівкова бруньки?

  Які бувають видозміни пагона? Пагін, крім основних, може виконувати й додаткові функції, у зв’язку із чим і виникають його видозміни. 

  Прикладами видозмін підземних пагонів є кореневища, підземні стеблові бульби, цибулини та інші (мал. 115). Розвиваючись під землею, вони втрачають зелене забарвлення. Підземні стеблові бульби утворюються в картоплі, земляної груші (топінамбура). Вони загалом нагадують бульбокорені, але, на відміну від них, стеблові бульби мають бруньки.

  Мал. 115. Видозміни підземних пагонів: 1 - бульби картоплі; 2 - кореневище пирію; 3 - цибулина цибулі городньої. Завдання. Розгляньте на малюнку видозміни підземних пагонів і поясніть їхнє значення

  Розглянемо утворення підземної стеблової бульби на прикладі картоплі (мал. 115, 1). Спочатку з бруньки виростає тонкий довгий підземний пагін без додаткових коренів, на верхівках якого утворюються потовщені бульби. Кожна бульба містить певну кількість зародкових бруньок - вічок. Частина цих бруньок проростає вже наступного року, а решта бруньок сплячі.

  Кореневище своїм зовнішнім виглядом дещо нагадує корінь, але відрізняється від нього наявністю вузлів, міжвузлів, пазушних бруньок, видозмінених листків - лусок. Щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони. Кореневище не має кореневих волосків і кореневого чохлика. Воно росте верхівкою, де розташована верхівкова брунька. Від кореневища відходять додаткові корені.

  Цибулина - підземний укорочений пагін. Цибулини утворюють часник, цибуля городня, лілії, тюльпани, нарциси тощо. Стеблову частину цибулини називають денцем. До нього прикріплюються численні безбарвні м’ясисті соковиті листки - луски. У них відкладаються поживні речовини. Зовнішні луски сухі, плівчасті і виконують захисну функцію. У пазухах соковитих лусок розташовані пазушні бруньки, а на верхівці денця є верхівкова брунька. Вона може розвиватися в надземний пагін. Від денця відходять додаткові корені.

  Видозмінами надземних пагонів є колючки, вусики, вуса та стеблові бульби (мал. 114). Колючки притаманні таким рослинам, як дика груша, слива, терен, глід, гледичія, обліпиха. Вони захищають рослину від поїдання тваринами.

  У винограду, дині, огірка, гарбуза пагони видозмінюються на вусики. Ці пагони, обкручуючись навколо різних опор, підтримують стебло в певному положенні. Суниця має дуже тонкі повзучі стебла з видовженими міжвузлями - вуса. Вони вкорінюються у вузлах і дають початок новим рослинам. У потовщеному стеблі капусти-кольрабі запасаються поживні речовини. Це надземна стеблова бульба.

  Які є видозміни листків?  Крім основних функцій (газообмін, випаровування води, фотосинтез), листки можуть виконувати й деякі додаткові, у зв’язку із чим вони дещо видозмінюються (мал. 125). Рослини посушливих місцевостей у листках накопичують воду, тому вони стають м’ясистими (алое, молодило) (мал. 125, 1). Часто листки видозмінюються на захисні колючки, як у барбарису (мал. 125, 2). В акації білої колючки - це видозмінені прилистки.

  !!! Цікаво знати, що в кактусів жорсткі колючки не лише захищають від виїдання тваринами, а й зменшують випаровування води. Вода в кактусах накопичується у стеблі У спекотних пустелях Центральної Америки зростають кактуси, здатні накопичувати у своєму тілі до 3 тонн води!

  Ще однією з видозмін листка є вусики. Усім відома рослина горох має довге тонке стебло. Окремі листочки складних листків цієї рослини перетворилися на вусики, якими вона чіпляється за різні предмети й закріплює стебло в певному положенні (мал. 125, 3). Отже, на вусики в рослин можуть видозмінюватись як окремі листки, так і весь пагін (пригадайте видозміни пагона - вусики). Листки можуть перетворюватися на луски. У соковитих лусках цибулин (наприклад, цибулі городньої) накопичуються запасні поживні речовини та вода. Зовнішні сухі луски захищають внутрішні частини цибулин та бруньок дерев і чагарників (мал. 125, 4) від механічних ушкоджень, пересихання, низьких чи високих температур.

  Мал. 125. Видозміни листків: 1 - м'ясисті листки молодила; 2 - захисні колючки в барбарису; 3 - вусики гороху; 4 - брунькові луски. Завдання. Розгляньте малюнки і поясніть біологічне значення видозмін листків. 

  У комахоїдних рослин (росичка, венерина мухоловка, пухирник) листки пристосовані для полювання на комах (мал. 126). Ці листки не лише захоплюють здобич, а й виділяють травні соки, що її перетравлюють. Споживаючи дрібних комах, комахоїдні рослини компенсують нестачу деяких речовин у ґрунті, на якому вони зростають. Відомо приблизно 500 видів комахоїдних рослин, здебільшого це мешканці тропіків. В Україні трапляються альдрованда пухирчаста, а також декілька видів росичок.

  Яке значеная видозмін пагона в житті рослин та людини? Видозміни пагонів допомагають рослинам пристосуватися до певних умов зростання. Так, у видозмінених підземних пагонах трав’янистих рослин відкладаються запасні поживні речовини (як-от у бульбах, цибулинах, кореневищах). Щорічно восени надземна частина рослин відмирає, а видозмінені підземні пагони переживають несприятливий зимовий період у ґрунті. Навесні наступного року накопичені запаси поживних речовин рослина використовує для розвитку надземної частини.

  Важливу роль видозмінені пагони відіграють і в житті людини. Бульби картоплі, кольрабі, топінамбура, цибулини часнику та цибулі городньої людина вживає в їжу. Із бульб картоплі добувають крохмаль і патоку. Видозмінені пагони використовують також у медицині: із цибулин часнику та цибулі отримують вітаміни. З кореневищ валеріани та конвалії виготовляють лікарські препарати. Вони заспокійливо діють на нервову систему людини.


  Доведемо на практиці
  Лабораторне дослідження. Будова цибулини та коренеплоду моркви.

  Обладнання: коренеплоди моркви, цибуля городня, лупа, таблиці.

  Хід роботи

  1.    Розгляньте коренеплід моркви. Визначте, де стеблова частина, а де - коренева.

  2.    Зробіть поперечний зріз коренеплоду, розгляньте його будову за допомогою лупи. Знайдіть шкірку, кору, центральний циліндр.

  3.    Розгляньте зовнішню будову цибулини. Зверніть увагу на зовнішні покривні луски, вкорочене стебло - денце та додаткові корені. Розріжте цибулину навпіл зверху вниз. Роздивіться сухі та соковиті луски, знайдіть верхівкову та бічні бруньки.


  Узагальнимо знання

  ♦ У багатьох видів рослин пагони видозмінені, що пов’язано з виконанням ними різноманітних функцій.

  ♦ Надземні пагони можуть мати вигляд вусиків, вусів, колючок, стеблових бульб. Підземні пагони існують у вигляді підземних стеблових бульб, кореневищ, цибулин тощо. У таких видозмінених пагонах часто відкладаються запасні поживні речовини. Вони дають початок новим рослинам.

  Здійснюючи додаткові функції, листки можуть видозмінюватися на колючки, луски, вусики тощо.

  ♦ Видозмінені пагони відіграють важливу роль і в господарстві людини: їх вживають в їжу, використовують у медицині тощо.

  Поповніть свій біологічний словник: колючки, вуса, стеблові бульби, кореневище, цибулина.  Опорний конспект:

  Тема№11. Видозміни пагона та листя.

  І. Видозміни підземних пагонів:
  
  1. Підземні бульби - запас поживних речовин у потовщеному стеблі
   картопля, топінамбур
  2. Кореневище → нагадує корінь, але має вузли, бруньки: верхівкову та пазушн, додаткові корені.
  пирій, аїр, конвалія
  
  3. Цибулина - має денце (стебло), м'ясисті листки, луски, додаткові корені. часник, цибуля, лілії, тюльпани, нарциси
  
  ІІ. Видозміни надземних пагонів: 
  1.Колючки - захищають рослину від поїдання тваринами  
    → дика груша, слива, терен, глід, обліпиха 
  2. Вусики - підтримують стебло  
    → виноград, диня, огірок, гарбуз 
  3. Вуса (столони) - тонкі повзучі стебла з видовженими міжвузлями, можуть вкорінятися 
    → суниця, полуниця 
  4. Надземні бульби - запас поживних речовин у потовщеному стеблі 
    капуста-кольрабі
  
  ІІІ. Видозміни листя: 
   1. Колючки - барбарис, кактус.
   2. М'яситі- молодило, алое.
   3. Луски - соковиті або сухі (цибуля)
   4. Вусики - горох
   5. Комахоїдні - росичка, венерина мухоловка
  
  значення:
  1. Пристосуватися до певних умов зростання. 
  2. Людина вживає в їжу. 
  3. Із бульб картоплі - крохмаль. 
  4. У медицині: часник, цибуля, кореневища валеріани та конвалії.
  


  Перевірте здобуті знання

  • Виберіть одну правильну відповідь

  1.    Укажіть видозміни надземних пагонів: а) бульба картоплі; б) коренеплід моркви; в) бульба кольрабі.

  2.    Зазначте, де в цибулині відкладаються запасні поживні речовини: а) у додаткових коренях; б) у головному корені; в) у соковитих лусках; г) у сухих лусках.

  3. Укажіть рослину, у якої вусики є видозмінами листка: а) виноград; б) горох посівний; в) гарбуз; г) огірки.

  4. Укажіть, що є видозмінами листків: а) вуса суниць; б) колючки кактуса; в) бульби картоплі; г) кореневища пирію.

  • Дайте відповідь на запитання

  1.    Які типи видозмін пагонів ви знаєте?

  2.    Які функції вусиків і колючок?

  3.    Наведіть приклади рослин, здатних до утворення стеблових бульб.

  4.    Порівняйте будову бульби та цибулини.

  5.    Які функції виконує кореневище?

  6.    Яке значення видозмін пагонів у житті рослин і господарстві людини?

  • Завдання (виконуйте в групах). 

  1. Користуючись малюнками підручника та Інтернетом, наведіть приклади рослин з різними видозмінами листків: колючками, вусиками, ловильними, м’ясистими.

  • Поміркуйте! 

  1. За якими ознаками можна відрізнити стеблові бульби від кореневих, а кореневище від кореня?

  • Інтерактивні завдання

  1. Встановіть пари між видозмінами пагону та рослинами ⇒ дивись тут

  2. Розподіліть видозміни органів на групи ⇒ дивись тут


  Д/З: §27; т/з 6-11 (опорний конспект); письмово відповіді на запитання тестів

  Категория: 6 клас | Добавил: valentina (07.04.2018)
  Просмотров: 7807 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 3
  Гостей: 3
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz