Мир биологии и географии

Меню сайта
Новости, новости..
6 класс [116]
7 класс [96]
8 класс [60]
9 класс [42]
10 класс [84]
11 класс [0]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Полезные сайты
 • biology.org.ua
 • На урок
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Славянск.Справочник города
 • Карта Славянска
 • Друзья сайта
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • - -
  Наш опрос
  Оцените мой сайт
  Всего ответов: 425

  Внутрішня будова стебла.

  § 26. Внутрішня будова стебла

  Яка внутрішня будова стебла?  Розглянемо внутрішню будову стебла на прикладі трирічного пагона деревної рослини (мал. 112). Ви, мабуть, неодноразово бачили зрізаний стовбур дерева і помічали, що він має неоднорідні ділянки. Ці ділянки стебла складаються з різних тканин. У стеблі деревної рослини розрізняють такі послідовні шари: кору, камбій, деревину та серцевину.

  Кора - зовнішня частина стебла і кореня (мал. 112, 1). На поперечному розрізі добре помітно, що стебло зовні вкрите корком, який складається із шарів відмерлих клітин (мал. 112, 2). Корок захищає рослину від надмірного випаровування води та механічних ушкоджень. У деяких рослин (корковий дуб) корок формує щільний шар, який використовують для промислового виготовлення пробок. Молоді пагони деревних рослин вкриті шкіркою (мал. 112, 3), яку наприкінці першого року життя заступає корок (пригадайте, чим відрізняються ці два типи покривної тканини).

  На поверхні кори помітні невеличкі горбки - сочевички, заповнені всередині пухко розташованими клітинами (мал. 112, 4). їхні розміри варіюють від часток міліметра до 1 см. Свою назву сочевички отримали тому, що зовні нагадують зернятка рослини - сочевиці. Сочевички забезпечують газообмін і випаровування води.

  Під корком розташовані клітини основної тканини (мал. 112, 5). Внутрішню частину кори називають луб (мал. 112, 6). Це сукупність різних типів тканин: провідної (ситоподібні трубки), механічної (луб’яні волокна) та основної. Луб забезпечує низхідний потік органічних речовин. Луб’яні волокна надають стеблу міцності та підвищують його опір до зламування.

  Між корою та деревиною по всій довжині стебла розташований шар клітин камбію (мал. 112, 7). Це твірна тканина, за рахунок діяльності якої потовщується стебло. На поперечному зрізі стебла камбій має вигляд вузького кільця. Унаслідок поділу клітин камбію з його зовнішнього боку формується луб, а з внутрішнього — деревина (мал. 112, 8).

  Деревина, як і луб, складається з провідної, основної та механічної тканин, розташованих між камбієм і серцевиною. Провідна тканина утворена судинами - мертвими клітинами з потовщеними здерев’янілими стінками (див. мал. 112, 9). Як ви знаєте, судинами розчини мінеральних речовин рухаються від кореня до надземної частини рослин. Відмерлі, видовжені клітини механічної тканини утворюють деревні волокна. Опорну функцію здійснюють і самі судини.

  Серцевина - центральна частина стебла, яка не містить провідних тканин і складається з великих тонкостінних, пухко розташованих клітин основної тканини (мал. 112, 10). У цих клітинах запасаються поживні речовини (крохмаль, жири тощо). Від серцевини починаються ряди клітин основної тканини, які у вигляді променів перетинають шар деревини і сягають кори. Тому їх називають серцевинними променями. Вони забезпечують переміщення різних речовин у горизонтальному напрямку між різними шарами стебла.

  Що таке річні кільця? Погляньте на поперечний зріз стовбура дерева. У ділянці деревини ви побачите світлі і темні концентричні кільця (мал. 113). їх називають річними, оскільки щорічно з’являється одне таке кільце, що має світлу та темну ділянки. Це зумовлено сезонною активністю камбію. Навесні клітини камбію активно діляться й утворюють клітини деревини великих розмірів з тонкими стінками. На поперечному розрізі вони мають вигляд світлої частини річного кільця. Улітку камбій формує значно дрібніші товстостінні судини та клітини механічної тканини. Так виникає темна частина кільця. Узимку клітини камбію не діляться. Наступної весни діяльність камбію відновлюється, і починає формуватися нове річне кільце.

  !!! Цікаво знати, що, підрахувавши кількість річних кілець стовбура, можна визначити вік пагона. Вони можуть також «розповісти» про умови життя рослини. Так, окремі кільця можуть бути різної ширини, адже більший приріст відбувається в роки, коли погод-ні умови сприятливіші.


  Перевіримо на практиці.

  Дослідницький практикум «Дослідження процесу росту вегетативних органів» (виконувати вдома з допомогою дорослих).

  1.    У горщечки із землею посадіть насіння сої, гороху чи квасолі (на вибір), полийте відстояною водою і поставте в тепле місце.

  2.    Щодня помірно зволожуйте ґрунт у горщечках відстояною водою.

  3.    Спостерігайте за появою верхівки першого зеленого проростка.

  4.    Запишіть дату появи першого проростка, молодого пагона з листками. Через кожні 5-8 днів вимірюйте розміри пагона. Дані занотовуйте в таблиці.


  Узагальнимо знання

  Стебло деревної рослини зовні вкрите корою, яка складається з клітин покривної, провідної, механічної та основної тканин.

  Внутрішню частину кори називають лубом. Під корою розташований камбій. Усередину від камбію розташована деревина, яка складається з провідної, основної та механічної тканин.

  Центральна частина стебла - серцевина. Від серцевини через деревину та кору проходять ряди клітин основної тканини - серцевинні промені.

  У деревині багаторічної деревної рослини помітні концентричні шари -річні кільця, які формуються внаслідок нерівномірної діяльності камбію в різні пори року.

  Поповніть свій біологічний словник: кора. луб. деревина, камбій, серцевина. річні кільця.  Опорний конспект:

  Тема№8. Внутрішня будова стебла.

  шари:

  І. Кора - зовнішній ⇒ захист

  1. Корок - покровна тканина з мертвих клітин (має сочевички →  газообмін)
  2. Луб: провідна (ситоподібні трубки), механічна (луб’яні волокна) та основна тканини ⇒  низхідний потік органічних речовин, міцність.

  ІІ. Камбій твірна тканина ⇒ ріст стебла в товщину

  ІІІ. Деревина: провідна (судини), механічна (дерев’яні волокна) та основна тканини ⇒ визхідний потік води з мінеральними речовинами, опора.

  ІV. Серцевина - основна тканина в центрі ⇒ запас поживних речовин (крохмаль...)

  Серцевинні промені ряди горизонтальних клітин основної тканини від серцевини до кори ( транспорт поживних речовин)

  Річні кільця - світлі та темні ділянки в деревині (сезонна активність камбію) .   Перевірте здобуті знання

  • Виберіть одну правильну відповідь

  1.    Зазначте, як називають внутрішню частину кори: а) камбій; б) луб; в) серцевина; г) деревина.

  2.    Укажіть тканину, якою утворено серцевину стебла: а) провідна; б) твірна; в) механічна; г) основна.

  • Дайте відповідь на запитання

  1.    Що таке корок, луб і камбій?

  2.    Що таке серцевина? Яка її основна функція?

  3.    Що таке річні кільця? Чому їх називають річними, як вони утворюються і як їх визначають?

  • Поміркуйте! 

  Чому дерева вологих тропічних лісів часто не мають річних кілець?


  Д/З: опрацювати §26; т/з 6-8 (опорний конспект); письмово відповіді на питання тестів, розпочати дослідницький практикум

  Категория: 6 класс | Добавил: valentina (24.02.2013)
  Просмотров: 695 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вход на сайт
  Поиск
  Календарь
  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання КаленДАРь - праздник на каждый день
  ***

  Copyright MyCorp © 2018
  Бесплатный конструктор сайтов - uCoz