Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
  • biology.org.ua
  • Инфоурок
  • Открытый урок
  • Освітній портал Супер-урок
  • Шкільне життя
  • Нова школа
  • Учительский журнал
  • Сайт оош№1 г.Славянска
  • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
  • _

    Еволюція поведінки тварин

    Тема № 9. Еволюція поведінки тварин.

    Еволюція поведінки - незворотні зміни в поведінці тварин, які відбуваються протягом історичного часу.

    Головний чинник → природний добір ⇒ відбираються і зберігаються ті прояви, які є корисними для організмів в певних умовах середовища.

    Ще Ч. Дарвін у своїй всесвітньо відомій науковій праці «Походження видів» підкреслював, що при порівнянні споріднених видів можна зрозуміти й еволюцію форм поведінки. Як приклад він розглядав шлях формування інстинкту розмноження в зозулі, якій властивий гніздовий паразитизм. У межах роду зозуль є ряд мінливості форм батьківської поведінки: від непаразитичних видів, які насиджують яйця, до видів, у яких спостерігається паразитизм. А початком у формуванні цього інстинкту зозулі була одна особливість її розмноження: птахи відкладають яйця з проміжками у 2-3 дні.

    закономірність → ускладнення поведінки в процесі еволюції !!

     Таксиси → безумовні рефлекси → інстинкти → научіння → елементарна розумова діяльність

    Чим складніша будува нервової системи, тим складніша поведінка !!!



    Стратегії поведінки тварин:

    1. Стратегія конфліктів (конкуренція, агоністична поведінка) - поведінка, пов’язана із агресією між особинами одного виду.

    - бійки, оборона, втеча, завмирання, переслідування (удари лапами, крилами, вертикальні стійки, які роблять тварину більше, настовбурчення пір'я або вовни)

     результат → встановлення рангових відносин між партнерами.

    Іл.  Бійка білок за арахіс

    2. Стратегія співпраці (взаємодопомога, кооперативна поведінка) - поведінка,  пов’язана із поєднанням і взаємодією двох чи більше особин для виконання якогось завдання.

    -  захист від хижаків, утамування голоду, догляду за молодняком, подолання перешкод тощо.

    Іл. Стадо слонів надає допомогу слоненяті, яке постраждало від нападу крокодила

    Найбільш яскравими прикладами кооперації є такі прояви, як поведінка бізонів, зубрів, які заганяють у центр стада телят і самок у разі небезпеки; формування з багатьох особин косяків риб, що дезорієнтує хижаків; у зграї журавлів під час годівлі виставляють вартових, якщо необхідно висилають розвідників, які діють на користь зграї; для захисту гнізд різні птахи об’єднуються і разом відганяють хижака. Цікавим є випадок, коли бегемот допомагав дитинчатам зебри та антилопи гну, зафіксований у національному парку Серенгеті. Він, підставивши свою голову, допоміг малятам, які вже тонули, переправитися на інший берег річки.

     

    3. Стратегія жертовності (альтруїстична поведінка) - поведінка особин, що сприяє підвищенню пристосованості інших особин за рахунок зниження власної пристосованості.

    Собаки та кішки часто приймають осиротілих більченят, каченят і навіть тигренят, турбуючись про них, як про своїх власних малюків. Дельфіни підтримують хворих або поранених особин свого виду, плаваючи під ними протягом багатьох годин та одночасно підштовхуючи їх до поверхні води, щоб вони могли дихати. Моржі інколи опікуються малюками-сиротами свого виду, які втратили батьків через напад хижаків.

    Іл. Шимпанзе Аньяна, яка всиновила двох осиротілих тигренят

    4. Стратегія виживання (егоїстична поведінка) - поведінка особин, що підвищує власну пристосованість особин за рахунок зниження пристосованості інших особин. 

     Пінгвіни королівські, наприклад, можуть довго товпитися на краю скелі, не наважуючись пірнути у воду, щоб не стати жертвою морських леопардів. Вони вичікують і прагнуть зіштовхнути один одного. Тварини часто поїдають одна одну, не бажаючи ділитися їжею, територією або шлюбним партнером з іншими. Поведінка овець, які потрапили в небезпеку, пояснюється бажанням опинитися в центрі стада і врятуватися за рахунок сусіда. Егоїстичні стратегії поведінки дозволяють окремим видам виживати та витісняти інші організми, однак вони менш вигідні з точки зору еволюції в порівнянні з кооперацією.

    Ил. Егоїстична поведінка овець спрямована на перебування в центрі стада



    РЕЗУЛЬТАТ

    Оцінка

    Завдання для самоконтролю

    1-6

    1. Що таке стратегія поведінки? 2. Назвіть основні види стратегій поведінки тварин. 3. Що таке стратегія конфліктів? 4. Що таке стратегія співпраці? 5. Що таке стратегія жертовності? 6. Що таке стратегія виживання?

    7-9

    7. Які особливості стратегії конфліктів і стратегії співпраці? 8. Чим відрізняється стратегія жертовності від стратегії виживання? 9. Які головні закономірності еволюції поведінки тварин?

    10-12

    10. Чи є зв'язок стратегій поведінки вищих приматів із їх здатністю до елементарної розумової діяльності?



    Д/З: опрацювати матеріал сайту, т/з 9, повторити т/з 8, пройти тести "Територіальна поведінка. Еволюція поведінки тварин"



     

    Категория: 7 клас | Добавил: valentina (05.05.2020)
    Просмотров: 1316 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Вхід на сайт
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz