Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Набута поведінка.

  Тема №3. Набута поведінка.

  Шалашник - птица-дизайнер | Пикабу Прояви набутої поведінки тварин здійснюються переважно на   вроджених реакціях й полягають у їх зміні для більшої відповідності   умовам існування. Таким чином, у кожному випадку научіння   формується поведінковий акт, що містить вроджені й набуті поведінкові   реакції. Так, птахи-альтаночники свій минулий досвід із будівництва   альтанки доповнюють набутим досвідом з використання синіх пластикових речей людини для «декору» споруд із метою приваблювання уваги самок.

  Набута поведінка - зміни поведінки, що виникають в перебігу життя.

  В основі → вроджені реакції !!

  Значення → пристосування до мінливих умов середовища.

  Залежить від пам'яті!

  Пам'ять - запам'ятовування, збереження і відтворення інформації.

  різновидності:

  1. Генетична - із покоління в покоління.

  2. Механічна - збереження життєвого досвіду.

   Існування й виникнення поведінкових реакцій залежить від пам’яті, що здійснює запам’ятовування,   зберігання та відтворення досвіду. Розрізняють минулий досвід, накопичений попередніми   поколіннями й отриманий у спадок від батьків, та індивідуальний досвід, набутий упродовж життя   завдяки научінню. Тому в тварин виділяють два різновиди пам’яті - генетичну та механічну. Якщо   остання виявляється у формі здібностей до научіння та придбання життєвого досвіду, то генетична   пам’ять проявляється через генетичну спадкову інформацію, що передається з покоління в   покоління. Пам’ять є в усіх живих істот, але найбільш високого рівня вона досягає в ссавців.

  Научіння -діяльність організму, спрямована на формування придбаних поведінкових реакцій.

  види:

  1. Звикання - ослаблення вроджених захисних реакцій при багаторазовому повторенні стимулу.

  - виникає на нейтральні подразники!

  Огородное пугало: идеи создания чучел для сада и огорода | Дом Мечты Завдяки такому научінню тварини не витрачають енергію на ті подразники, які є   нейтральними і не становлять загрози для їхнього життя. Тепер ви розумієте,   чому шпаки перестають боятися нерухомого опудала, яке господарі вивісили на   черешні, щоб зберегти врожай.

  2. Наслідування - молоді особини, копіюють поведінку дорослих.

   Японських макак підгодовували бульбами солодкої картоплі. Одного разу 16-   місячна самка замість того, щоб витерти бульбу від піску лапами, як це робили   інші, випадково помила її у воді. Згодом вона це вже робила постійно, а через 9   років так робили вже 70 % мавп із її групи.

  3. Закарбування (імпринтинг) - в пам'яті фіксуються ознаки вперше побачених рухомих об'єктів.

    Цей вид научіння здійснюється швидко, запам’ятоване зберігається тривалий     час і не змінюється впродовж життя. Так, новонароджені гусенята першою бачать   дорослу гуску, яка є їхньою матір’ю. Але нею може стати й будь-який рухомий   об’єкт (людина, собака, кішка), який гусенята побачать у перші години після   вилуплення з яйця.

  4. Проби і помилки - закріплюються випадкові реакції, що викликають задоволення.

  Аквариум-лабиринт Цей зв’язок стимулу з реакцією викликає задоволення та зміцнюється. Так,   золотим рибкам після того, як вони проплили лабіринт, давали їжу. Рибки це   засвоїли і з кожним разом пропливали цю відстань швидше.

  5. Осяяння (інсайт) - раптове знаходження рішення проблеми.

   Термін увів В. Келер, дослідивши розумову діяльність шимпанзе. Коли високо   підвішували банани й клали поряд кілька ящиків, мавпа після певного періоду   «роздумів» і дій ставила ящик на ящик, і вилізши на них, діставала банани.   Проявів поведінки тварин, що є результатом такого научіння, сьогодні відомо   вже багато. Так, ворони кидають з висоти горіхи під колеса автомобілів,   співочий дрізд каменем розбиває черепашки молюсків тощо.

  6. Умовний рефлекс → на базі безумовних рефлексів виробляються нові рефлекси на будь-який подразник

  (слиновиділення → на світло, звук ...)

  Чем кормить собаку в домашних условиях: натуральное кормление ... Вироблення умовного рефлексу - вид научіння тварин, під час якого виробляється поведінкова реакція не лише на безумовний життєво важливий подразник, але й на поєднаний з ним умовний подразник. Так, у собак виробляються певні реакції на різні предмети або звукові сигнали, підкріплені їжею.


  РЕЗУЛЬТАТ

  Оцінка

  Питання для самоконтролю

  1-6

  1. Що таке набута поведінка? 2. Назвіть основні особливості набутої поведінки. 3. Назвіть основні види научіння у тварин. 4. Що таке звикання? 5. Які види пам'яті є у тварин? 6. Що є основою для набутих поведінкових реакцій?

  7-9

  7. У чому відмінність між научінням та інстинктивною поведінкою? 8. Які особливості різних видів научіння у тварин? 9. Як здійснюється научіння у тварин?

  10-12

  10. Які види научіння використовуються пташенятами для навчання?

  Біологія + Екологія життя

   Мешканці одного з британських містечок уперше помітили синиць   блакитних,   які розколупували воскові кришечки на щойно   доставлених пляшках із   молоком і ласували вершками, що зібралися   на поверхні молока. У результаті   20-ти річного вивчення такої невластивої для птахів поведінки, учені з’ясували,   що вона поступово ширилася серед синиць усього Сполученого Королівства. Зграї синиць блакитних «переслідували» місцевих перевізників молока. Не заважала синицям і алюмінієва фольга, якою почали закорковувати молочні пляшки. Синиці проштрикували її своїми гострими дзьобиками. Поясніть, як відбулося научіння у цих синиць? (Назвіть вид навчання і обґрунтуйте свою думку)  Д/З: опрацювати матеріал сайту, т/з №3, відео на сайті, усно відповісти на питання, письмово (після опорного конспекту) виконати завдання "Біологія + Екологія життя"   

  Категория: 7 клас | Добавил: valentina (18.04.2020)
  Просмотров: 900 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 3
  Гостей: 3
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz