Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
 • biology.org.ua
 • Инфоурок
 • Открытый урок
 • Освітній портал Супер-урок
 • Шкільне життя
 • Нова школа
 • Учительский журнал
 • Сайт оош№1 г.Славянска
 • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
 • _

  Репродуктивна поведінка.

  Тема №5. Репродуктивна поведінка.

  Репродуктивна (статева) поведінка - це поведінка особин, спрямована на відтворення собі подібних.

  → утворюються наступні покоління ⇒ продовження існування виду.

  • основа → інстинкти ⇒ видоспецифічний характер 

  Мал. Шлюбний танець: 1 - журавель японський; 2 - фламінго (у кожного виду свій)

  Головна ознакациклічність -  повторюваність через певні проміжки часу

   причина → необхідність в сприятливому кліматі, достатній кількості їжі та води

  залежить → від тривалості світлового дня і дії гормонів;

  зазвичай → весною та влітку !!!

  Але!! Можливо → кілька разів на рік (коралові риби) або 1 раз в житті (тихоокеанські лососі, ланцетники).  Основні прояви: 

  1. Залицяння - вибір самкою самця з кращими генами.

   ритуали → звукові та світлові сигнали; спів, «танці», турніри, споруда гнізда, «подарунки» ...

  Залицяння - обмін спеціальними сигналами демонстраціями. Залицяння у тварин може включати підношення корму, як у крячок, демонстрацію оперення, як у павича, зведення споруд, як в альтанкових птахів, токування у глухаря та інше. Зазвичай, активною стороною під час залицяння є самець, а пасивною - самка. Є тварини, які, залицяючися до самок, виконують «любовні серенади». Одні з найкращих «співаків» - горбаті кити. Залицяння в них супроводжуються любовними піснями, які можуть тривати цілу добу. Соловей теж співає від заходу сонця до світанку саме для того, щоб завоювати «даму свого серця».

  2. Парування - утворення пар і народження і потомства.

  Полігамія - форма шлюбних відносин, коли один самець запліднює більше однієї самки.

  У різних видів тварин шлюбні стосунки неоднакові. Деякі з них утворюють постійні пари (на один сезон або на декілька), і обидва партнери беруть участь у догляді за потомством, як-от у вовків. Лебеді вибирають собі партнера зазвичай на все життя. Більшість співочих птахів утворюють пари лише на сезон. Найпоширеніша в природі форма шлюбних стосунків, коли один самець запліднює більше однієї самки, наприклад свійські кури. Дрібні ссавці (наприклад, гризуни - миші, пацюки) часто не утворюють постійних пар.

  3. Турбота про потомство - забезпечує вирощування, догляд та захист потомства.

  Рівень цієї турботи в різних груп тварин значно відрізняється. Найпростіший варіант такої поведінки можна спостерігати в колорадського жука. Вся турбота про нащадків полягає у тому, що самка відкладає яйця на майбутню їжу (листок картоплі) личинки. Складніша батьківська поведінка в королівської кобри. Самка будує гніздо з лісової підстилки, що гниє. Після відкладання яєць вона підтримує температуру в гнізді від 26 до 28 °С, збільшуючи або зменшуючи купу. Так забезпечується оптимальний температурний режим розвитку яєць за рахунок гниття рослинних решток. Самки завжди охороняють кладку, стаючи дуже агресивними і нападаючи на всіх, хто наближається до гнізда - від дрібних тварин до слонів і людини. Незадовго до вилуплення дитинчат самка залишає гніздо. У деяких поодиноких ос та бджіл самка перед відкладанням яєць будує гніздо, запасає їжу для личинки. В ос це паралізовані комахи або павуки, у бджіл - нектар і пилок. Після відкладання яєць, закриття та маскування гнізда турбота про нащадків закінчується. У більшості птахів, ссавців і деяких комах батьки (або один з них) після народження нащадків охороняють і годують їх. У ссавців, наприклад копитних, мати турбується про дитинча і після того, як воно починає самостійно живитися.

     РЕЗУЛЬТАТ

  Оцінка

  Питання для самоконтролю

  1-6

  1. Що таке репродуктивна (статева) поведінка тварин? 2. Назвіть основні прояви статевої поведінки тварин. 3. Яка найголовніша особливість статевої поведінки тварин? 4. Який фактор є основним регулятором статевої поведінки тварин? 5. Що таке ритуалізація поведінки? 6. Наведіть приклади ритуалів в статевій поведінці тварин.

  7-9

  7. Яке значення репродуктивної поведінки тварин? 8. Що викликає циклічні зміни статевої поведінки тварин? 9. Яку роль відіграє ритуализация поведінки тварин?

  10-12

  10. Опишіть основні прояви репродуктивної поведінки на конкретних прикладах тварин.  Д/З: опрацювати матеріал сайту, т/з 5, відео на сайті !!, усно відповісти на питання   

  Категория: 7 клас | Добавил: valentina (20.04.2020)
  Просмотров: 1018 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
  [ Регистрация | Вход ]
  Вхід на сайт
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Copyright MyCorp © 2021
  Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz