Забруднення різних видів торкнулося всіх компонентів природи: повітря, яким ми дихаємо; води, яку ми п’ємо; ґрунтів, на яких вирощуємо їжу. Усе це негативно позначається на нашому здоров’ї та стані планети загалом.
Джерела забруднення повітря:
викиди промислових підприємств
вихлопні гази автотранспорту.
наслідки: 1. Смог (з англ. дим) - отруйна суміш повітря, диму й пилу, що виникає у великих містах, де скупчені підприємства і транспорт.
Якщо стоїть безвітряна погода, мешканці міст змушені дихати їдким отруйним туманом. Він дуже небезпечний: викликає алергічні захворювання у людей, шкодить рослинам, погіршує видимість —тоді зупиняються автомобілі на дорогах, не можуть літати літаки. Від смогу потерпають великі міста на всіх материках. Особливо високий рівень забруднення повітря нині в Індії та Китаї.
2. Кислотні дощі - сполучення хімічних речовин (в результаті спалювання вугілля, нафти, природного газу на ТЕС) з атмосферною вологою.
Такі доші роз’їдають навіть кам’яні споруди, вони спричиняють забруднення грунтів, всихання лісів, отруєння води в озерах і ставках, що призводить до вимирання риби. З цієї причини, наприклад, за останні 50 років зникла форель з численних озер Канади, Норвегії і Швеції.
потрібно!!
на підприємствах встановлювати фільтри, пиловловлювачі,
впроваджувати безвідходні виробництва,
переходити на більш чисті види пального (природний газ, суміш спиртів) або електромобілі
Джерела забруднення води:
промислові й комунальні підприємства (неочищені стоки)
змиті з полів мінеральні добрива й отрутохімікати
Небезпечно забрудненими є чимало річок і озер на різних материках. Зокрема, «стічною канавою» Європи називають річку Дунай. Потребує очищення і наш Дніпро. Забруднену воду річки несуть у моря й океани. Там додається ще й забруднення нафтою внаслідок аварій трубопроводів і танкерів, що її транспортують. Нині сильно забруднені Північне і Балтійське моря, Мексиканська і Перська затоки.
потрібно!!
очищення стоків,
безстічні технологій у промисловості...
Джерела забруднення ґрунтів:
внесення мінеральних добрив та отрутохімікатів.
потрібно!!
вносити в науково обгрунтованій кількості.
Радіоактивне забруднення:
внаслідок аварії на атомній електростанції ( у 1986 р. на Чорнобильській АЕС; у 2011 р. в Японії на АЕС «Фукусіма-1»)
Чорнобильська біда. Унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС радіоактивна хмара піднялася на висоту 1200 м. Підхоплена вітром, вона принесла радіоактивні опади на територію Білорусі, Росії, Польщі, Фінляндії, Швеції, Норвегії, Німеччини, Великої Британії та інших країн. Радіоактивні викиди досягли навіть Ґренландії і Саудівської Аравії.
Райони екологічного лиха - райони з катастрофічним забрудненням природного середовища.
30 км зона навколо Чорнобильської АЕС
Перська затока...
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:
Екологічні проблеми - це проблеми, що виникають у зв’язку з господарською діяльністю людини і призводять до негативних змін природних компонентів.
Основними джерелами забруднення навколишнього середовища є транспорт, промислові, комунальні та сільськогосподарські підприємства.
Екологічні проблеми материків і океанів пов’язані із забрудненням повітря, вод, ґрунтів і радіаційним забрудненням.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ 1. Назвіть компоненти природи, на яких позначилося забруднення, спричинене господарською діяльністю людини.
2. Які екологічні проблеми виникають внаслідок забруднення повітря? Як їх можна розв’язати?
3. Назвіть основні джерела забруднення річок і водойм. У який спосіб можна убезпечити води від забруднення?
4. Чим небезпечне радіоактивне забруднення?
5. Поміркуйте, чому смог називають «породженням міста». Чому його не буває в сільській місцевості?