Окрім офіційного адміністративно-територіального поділу, в Україні збереглися назви історико-етнографічних регіонів, які формувалися протягом століть. Північ України від Волинської до Чернігівської області називають Поліссям. Це частина колишньої прабатьківщини слов’ян. Волинь - історична місцевість на північному заході України в межах сучасних Волинської, Рівненської та західної частини Житомирської областей. Східною Галичиною називають територію у межах сучасних Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Назва походить від містечка Галич - столиці Галицького князівства. Східна Галичина - неоднорідний регіон за етнографічними особливостями. У її межах виділяють Гуцульщину, Бойківщину, Лемківщину та інші. Західна Галичина тягнеться на територію Польщі. Сучасну Чернівецьку область історично називають Північною Буковиною. Південна Буковина простягається на територію Румунії. Переважно збігається з межами сучасної Закарпатської області історична область Закарпаття, або Підкарпатська Русь. Це єдина частина України, розміщена за Головним Карпатським хребтом, звідки й походить назва. Поділля охоплює переважно Вінницьку і Хмельницьку області та прилеглі до них території.
1. Полісся - прабатьківщини слов’ян.
2. Волинь
3. Галичина → у її межах: Гуцульщина, Бойківщина, Лемківщина
4. Буковина
5. Закарпаття
6. Поділля
Північ Сумської і Чернігівської областей називають Сіверщиною. Тут існувало окреме удільне Сіверське князівство. Східні області України і прилеглі до них території Росії називають Слобожанщиною, або Слобідською Україною. З XIX ст. південні частини Донецької і Луганської областей України та частини Ростовської області Росії почали називати Донщиною, або Подонням.Запорожжям називають територію Дніпропетровської та Запорізької областей за Дніпровими порогами, де у XVI-XVIII ст. існувала козацька держава. Землі сучасних Полтавської і Чернігівської областей називають Гетьманщиною. Південною Бессарабією називають південну частину Одеської області між річками Дністер, Прут і гирлом Дунаю. Північна Бессарабія - східні райони Чернівецької області. Таврія - історична назва Кримського півострова, що походить від назви племен таврів.
7. Сіверщина
8. Слобожанщина → наш регіон
9. Донщина
10. Середня наддніпрянщина.
11. Запорожжя
12. Бессарабія
13. Буджак
14. Таврія
15. Кубань - поза межами України...
Мал. Історико-етнографічні землі України
Частина історичних земель України в результаті переділу державних кордонів опинилася за межами української держави: на південному сході Польщі - Холмщина, Підляшшя та Перемишльщина; на півночі Румунії - Мармарощина, на сході Словаччини - Прящівщина; у межах Білорусі - Берестейщина. На території Росії - Стародубщина (Чернігово-Сіверські землі) та Кубань, значна частина Слобожанщини, на території Румунії - Задунайщина.
Д/З: опрацювати матеріал сайту, користуючись картою "Історико-географічні землі" (ст.12 атласу) на к/карту (ст.5) нанести назви історико-етнографічних областей України, вказаних на сайті, Гуцульщину, Бойківщину і Лемківщину підписуємо дрібними літерами. Під час роботи звертайте увагу на географічне положення цих земель відносно сучасних адмінистративних областей.