На кліматичних картах →ізотермисічня і липня - найхолоднішого і найтеплішого місяців.
tзими ⇒ від -1 °С (південь) до -8 °С (північ) - на рівнинах
у Карпатах ⇒ -12 °С
Мал. Середня місячна температура січня в Україні
tзими ⇒ від +18 °С (північ) до +23 °С (південь) - на рівнинах
у Карпатах ⇒ +14 °С
Мал. Середня місячна температура липня в Україні
2. Кількість опадів.
від 650 мм (північ) до 350 мм (південь) - на рівнинах
у Карпатах > 1 500 мм, Кримських горах > 1 200 мм.
Рекорди України. Найбільшу кількість опадів в Україні зареєстровано в Карпатах на масиві Чорногора - 2 361 мм за рік, найменшу - на узбережжі Каркінітської затоки і в Присивашші - менш як 300 мм за рік.
Мал. Розподіл опадів на території України
ПОРИ РОКУ.
В астрономіїпори року - це проміжки часу між днями рівнодень і сонцестоянь:
весна → від весняного рівнодення (21 березня)
літо → від літнього сонцестояння (22 червня)
осінь → осіннього рівнодення (23 вересня)
зима → від зимового сонцестояння (22 грудня)
Кліматологи ⇒ перехід середньодобових tо повітря через → 0 °С і +15 °С.
весна → > 0°С
літо → >+15°С
осінь → <+15°С
зима → < 0°С
Весна настає найраніше на Південному березі Криму - вже наприкінці лютого. Натомість на північному сході країни - лише наприкінці березня. Для ранньої весни характерна нестійка погода: бувають різкі похолодання, до травня спостерігаються заморозки, іноді випадає сніг. У степовій зоні виникають пилові бурі. Навесні починаються грози і сильні дощі.
Літо - найтепліша і найвологіша (крім Південного берега Криму) пора року. На півдні воно настає на початку, а на півночі - наприкінці травня, а закінчується приблизно у першій декаді вересня. В Українських Карпатах його тривалість значно коротша. Максимум опадів припадає на червень - липень, часто гримлять грози, ллють зливи, іноді випадає град. У бездощові періоди, особливо у південних районах країни, бувають суховії, пилові бурі та посухи.
На початку осені зазвичай панує суха, сонячна погода. Часто під дією теплих тропічних повітряних мас буває «бабине літо», коли температура повітря вдень перевищує +20 °С. Вторгнення холодних арктичних мас у вересні - жовтні спричиняє заморозки. У другій половині осені внаслідок активізації циклонів переважає похмура погода з дощами і туманами.
Зима настає наприкінці листопада - на початку грудня (на Закарпатті - в середині грудня). Це найхолодніша пора року, якій властива морозна погода з випаданням снігу і встановленням снігового покриву. Проте загалом українська зима порівняно м’яка, часто трапляються відлиги. Водночас інколи бувають хуртовини, ожеледь, тумани, а в горах - снігові лавини. На Південному березі Криму тривалого зимового періоду не буває, сніговий покрив не встановлюється, хоча сніг випадає щороку.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ
Середні температури січня на території України змінюються від -8 °С (у північних, східних районах і Карпатах) до -1 °С (на півдні) і +4 °С (на Південному березі Криму).
Середні температура липня змінюються від +17 °С (на заході) і +15 °С (у гірських районах) до +23 °С (на півдні).
Середня річна кількість опадів змінюється від 1500 - 1000 мм (у гірських районах) і 750 мм (на заході) до 350 мм (на півдні України).
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Чому середні температури січня і липня змінюються на території України як з півночі на південь, так і з заходу на схід?
2. Охарактеризуйте клімат вашої області за кліматичними показниками.
3. Розкажіть про особливості пір року у вашій місцевості, використовуючи власні спостереження.
П.р. №5. Визначення вологості повітря за заданими показниками
Відносна вологість повітря - це відношення (у відсотках) кількості водяної пари, що фактично міститься в 1 м3 повітря, до максимально можливої кількості водяної пари в такому самому об’ємі за даної температури.
Таблиця.Кількість водяної пари в 1 м3 насиченого повітря залежно від його температури
Температура, °С
-20°С
-10°С
0°С
+10°С
+20°С
+30°С
Маса водяної пари, грам
1г
2,6г
6г
9г
17г
30г
Приклад. Визначте відносну вологість повітря, що має температуру +10 °С, якщо фактичний вміст водяної пари в ньому становить 4 г/м3.
1). При t +10 °С max вологість - 9г (з таблиці)
9г - 100%
4г - х%
2). х = 4 х 100 : 9 ≈ 44% - відносна вологість повітря
Хід роботи.
1. Визначте відносну вологість повітря, що має температуру +20 °С, якщо фактичний вміст водяної пари в ньому становить 3,4 г/м3.
2. Обчисліть фактичний вміст водяної пари в повітрі, що має відносну вологість 30 % і температуру -10 °С.
3. 1 м3 повітря містить 4 г водяної пари. Який максимально можливий вміст водяної пари в повітрі, якщо його відносна вологість становить 66 %?