Канівські гори. Крутий уступ Придніпровської височини на правому березі Дніпра в деяких місцях розчленований глибокими долинами та балками, внаслідок чого виникли мальовничі горбогірні ділянки. Такими є, зокрема, Канівські гори зі славетною Тарасовою (Чернечою) горою, де похований Тарас Шевченко.
Товтри - давній бар'єрний риф. Унікальність цього рифу в тому, що він складений не коралами, як Великий Бар'єрний риф біля узбережжя Австралії і більшість інших рифів світу, а вапняковими рештками водоростей, молюсків, специфічних морських черв'яків та інших організмів. Їхні скам'янілі залишки утворили горби із міцних вапняків потужністю до 55 м.
Рекорди України
Гора Берда є найвищою точкою всієї Східноєвропейської рівнини, що займає площу понад 4 млн км2 і тягнеться від Передкарпаття і Балтійського моря до Уральських гір і від узбережжя Чорного моря до Північного Льодовитого океану.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ
• Загальний план будови поверхні України зумовлений тектонічними структурами, його визначають найбільші форми рельєфу - Східноєвропейська рівнина, Українські Карпати та Кримські гори.
• Переважна більшість території України має рівнинну поверхню: 70 % її площі займають низовини, 25 % - височини; лише 5 % зайнято горами.
• У межах Східноєвропейської рівнини лежать височини (Придніпровська, Подільська, Волинська, Приазовська, Донецька) і низовини (Поліська, Придніпровська, Причорноморська, Закарпатська).
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Які найбільші форми рельєфу визначають загальну будову території України?
2. Чому на території України переважає рівнинний рельєф?
3. Де розташовані найнижчі абсолютні відмітки висот на території України?
4*. З’ясуйте, у межах якої великої форми рельєфу розташована ваша область. Опишіть її поверхню.
Д/З: §17, т/з 4, на к/к ст.6-7 нанести низовини, височини і їх вершини