Український просвітитель-гуманіст, філософ, поет і педагог Григорій Савич Сковорода (1722-1794) так сформулював основний закон моралі: «Що може бути шкідливіше за людину, яка володіє знанням найскладніших наук, але не має доброго серця?» Чи справедливий цей закон для біології й медицини?
Біоетика - наука, що вивчає проблеми моралі насамперед стосовно людини та всього живого, визначає, які дії щодо живого з морального погляду є припустимими, а які - неприпустимими.
Альберт Швейцер (нім.) - 1952 р.→ людина відповідає за свою діяльність не лише перед іншими людьми, а й перед всіма іншими живими істотами
Ван Р. Поттер (амер.) → засновник біоетики ⇒ «Біоетика - міст у майбутнє» (1969)
Олдо Леопольд (амер.) → засновник екологічної етики
Фундатори біоетики: 1 - А. Швейцер; 2 - В. Р. Поттер; 3 - О. Леопольд
Мета біоетики → збереження та розвиток життя за допомогою моральних норм і принципів
Об'єктдослідження → життя в цілісності та багатоманітності його проявів
Предмет досліджень → моральні ціннісно-нормативні механізми збереження та розвитку життя
Завдання → обґрунтування базових принципів, на котрих може бути побудована цілісна наука про моральні стосунки людини з живою природою.
Основні принципи біоетики:
1. Принцип «не нашкодь» - професійні обов'язки лікаря і фармацевта виконувати свою роботу якісно і сумлінно.
2. Принцип автономії - індивід має право розпоряджатися своїм здоров'ям і благополуччям, навіть відмовлятись від лікування за умови, що це буде вартувати йому життя.
3. Принцип інформованої згоди - медичний працівник повинен якомога повніше інформувати пацієнта про стан його здоров'я й надавати йому оптимальні рекомендації щодо лікування. Пацієнт, у свою чергу, дістає можливість вільно визначити курс своїх подальших дій, найбільш прийнятний для нього особисто.
4. Принцип правдивості - необхідність достовірного інформування пацієнта про стан його здоров'я.
5. Принцип конфіденційності - лікарської таємниці й недоторканості приватного життя.
6. Принцип справедливості - рівна доступність до медичної допомоги для кожного пацієнта та всіх соціальних груп суспільства.
7. Принцип людської гідності - гідне ставлення до пацієнта.
8. Принцип «роби благо» - наявність в людини почуття відповідальності й обов'язку, альтруїзму, любові до ближнього, емпатії (здатності до розуміння й відчування емоційного стану інших людей, а також до сприйняття їхнього способу мислення).
Отже, одним із основних завдань біоетики є обґрунтування принципів, на котрих формується система моральних цінностей і нормативів для збереження та розвитку життя на Землі.
Біоетичні проблеми сучасної медицини:
Біоетична проблема - складне теоретичне або практичне питання медицини, що не має однозначного розв'язання, суперечить існуючим знанням і потребує розв'язування за допомогою наукових досліджень.
Діапазон медичних технологій неймовірно розширився, зросла їхня роль у лікуванні різних захворювань. Трансплантація органів, тканин і стовбурових клітин, використання ембріональних тканин і клітин, генна терапія, штучна зміна статі, застосування трансгенних організмів з метою отримання харчових продуктів, клонування тварин і людини породжують чимало етичних суперечностей. Окрім того, серед проблемних питань на сучасному етапі розвитку біоетики виокремлюють: наукові дослідження на тваринах, генетичні технології й втручання в репродукцію людини, ставлення до смерті та сучасних технологій подовження життя, соціальну справедливість у медицині.
Завдання → формування суспільноприйнятої загальної позиції щодо неоднозначних питань медицини:
1. Щодо дослідів з тваринами.
«Концепція трьох R» (англ. reduction, refinement and replacement) - скорочення, удосконалення та заміна відносно експериментування на лабораторних тваринах.
2. Статус людського ембріона → ембріон має право на життя з моменту запліднення.
Аборт - порушення основного права людини на життя.
3. Щодо репродуктивних технологій → етично виправдано в разі безплідності, яка не піддається лікуванню.
4. Щодо трансплантології → ВООЗ розробила основні принципи:
органи і тканини можуть бути вилучені від трупа або живої людини лише за умови отримання згоди,
суворе дотримання лікарської таємниці відносно джерела одержання донорських органів.
5. Щодо клонування людини → будь-яке втручання з метою створення людини забороняється.
6. Щодо евтаназії - припинення життя невиліковно хворої людини.
Людське життя є найвищою соціальною цінністю й має бути захищене до моменту його природного завершення.
Отже, біоетика відповідальна за аналіз біоетичних проблем та створення загальноприйнятих етичних норм, що ґрунтуються на повазі до людської гідності й дбайливому ставленні до середовища життя.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Біологія + Медицина. Присяга лікаря
Побутує думка, що всі лікарі складають клятву Гіппократа й зобов'язані її дотримуватись. Насправді це не відповідає дійсності. Вітчизняні лікарі складають Присягу лікаря. Це урочиста й офіційна клятва, що її мають давати всі випускники вищих навчальних медичнихзакладів України. Текст Присяги лікаря зачитують і повторюють випускники вишу колективно. Підписана випускником, вона зберігається в його особистій справі. Якими мають бути морально-етичні принципи лікаря?
СТАВЛЕННЯ
Біологія + Етика. Генна інженерія: досягнення й ризики
У біоетиці є таке образне порівняння: «Генна інженерія - це потяг, що полетів уперед. Перша станція називалась «Молекулярні механізми активності генів мікроорганізмів», друга - «Мозаїчна організація генів тварини і людини», третя - «Трансгенні мікроби - суперпродуценти білків людини». Кому в великий бізнес - виходь! Четверта станція - «Генотерапія людини», п'ята - «Трансгенні рослини та тварини», шоста - «Розкодування геному людини - кодуючої нас інформації». Поки ми на цій станції. Попереду ж ... сьома станція: «Клонування людини»... А далі, хто знає, чи то кінець, чи то початок» (Вєльков В. В., 2002). Генна інженерія - це кінець чи початок? Зло чи добро? Досягнення чи ризики? Висловіть свої судження про досягнення та ризики генної інженерії.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Завдання для самоконтролю
1-6
1. Що таке біоетика? 2. Яка мета біоетики? 3. Яке основне завдання біоетики? 4. Назвіть основні біоетичні принципи. 5. Назвіть основні біоетичні проблеми медицини. 6. Наведіть приклад сформованої загальноприйнятої біоетичної позиції щодо проблем медицини.
7-9
7. Якими є основи біоетики? 8. У чому суть основних принципів біоетики? 9. Які основні біоетичні проблеми сучасної медицини?
10-12
10. Сформулюйте власну позицію щодо дотримання біоетики в біомедичних і біологічних дослідження