У чому полягає подібність між отруйним червоним мухомором (1), зеленою пліснявою на хлібі (2), пекарськими дріжджами (3) і трутовиком справжнім на дереві (4)?
Мікологія - наука про гриби.
Гриби → еукаріотичні організми
> 150 000 видів
особливості:
клітинна стінка з глюкану та хітину
мають дрібні вакуолі → запас речовин (глікоген)
кінцевий продукт обміну білків → сечовина
осмогетеротрофне живлення
розмножуються спорами!!! + інші способи
прикріплений спосіб життя
необмежений ріст
Цікавий факт. Серед грибів є справжні хижаки!!! Міцелій цих грибів має структури для уловлювання і харчування мікроскопічними тваринами.
Різні групи слизовиків належать до груп Амебозої, Різарії та Екскавати. Вегетативне тіло слизовиків має вигляд багатоядерної рухливої цитоплазматичної маси — плазмодія розмірами від кількох міліметрів до декількох десятків сантиметрів. Плазмодії містять пігменти, що надають їм різноманітного забарвлення. Джерелом живлення є бактерії, клітини грибів та одноклітинні твариноподібні. В природі слизовики — це активні бактеріофаги, які відіграють значну роль у регуляції бактеріальної флори ґрунтів, є збудниками захворювань культурних рослин (наприклад, плазмодіофора є збудником кіли капусти, спонгоспора — парші картоплі).
ІІ. Несправжні гриби → клітинна оболонка з целюлози, запасають міколамінарин
Іл. Несправжні гриби-паразити: 1 — фітофтора у картоплі; 2 — сапролегнія на рибі
Найвідоміші з них — фітофтора та сапролегнія. Фітофтора (Phytophthora infestans) спричиняє серйозне захворювання картоплі, відоме як фітофтороз. Гриб також може інфікувати помідори і деякі інші види пасльонових. Фітофтороз був головним винуватцем Великого голоду в Ірландії (1845) і картопляного голоду в Шотландії (1846). Сапролегнія паразитарна (Saprolegnia parasitica) спричиняє інфекційне захворювання акваріумних риб або їхньої ікри.
ІІІ. Справжні гриби → > утворює міцелій (грибниця) з розгалуджених ниткоподібних клітин (гіфи)
3. Цвілеві гриби → утворюють нальот на субстратах, сапротрофи, ситез антибіотиків
одноклітинні → мукор
вищі → пеніцил, аспергіл
Іл. Цвілеві гриби:
1 — пеніцил (має китичкові гіфи — конідієносці зі спорами); 2 — аспергіл (на верхівкових гіфах якого формуються потовщення з виростами, що загалом нагадує «кошлату голову»)
4. Дріжджеві гриби → одноклітинні гриби, не мають міцелію; здатні до анаеробного дихання, брунькування
Вправа 1. Розгляньте плодові тіла печериці двоспорової (Agaricus bisporus). Знайдіть і позначте на малюнку в робочому зошиті: 1 — шапинка; 2 — ніжка; 3 — гіфи міцелію; 4 — покривало; 5 — пластинчастий спороутворювальний шар (гіменофор). Які ознаки свідчать про належність печериці до справжніх грибів?
Вправа 2. Зіставте запропоновані на ілюстраціях гриби з їхніми назвами та вкажіть відділ, до якого вони належать: а — синхитріум; б — мукор, або біла цвіль; в — дощовик їстівний; г — зморшок їстівний.
СТАВЛЕННЯ
Біологія + Екологія. Взаємовідносини грибів і рослин
Найбільшим організмом на Землі є опеньок темний (Armillaria ostoyae), який росте в лісовому заповіднику Малур американського штату Орегон. Його вегетативне тіло займає під землею площу 8,4 км2 і сягає маси у 600 т. Вік цієї істоти становить вже понад 2 тисячі років. Дослідження науковців доводять, що цей гриб становить дуже серйозну загрозу для лісів. Поясніть, чому.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Завдання для самоконтролю
1—6
1. Хто такі несправжні гриби? 2. Назвіть ознаки слизовиків. 3. Хто такі справжні гриби? 4. Назвіть основні екологічні групи справжніх грибів. 5. Хто такі ліхенізовані гриби? 6. Наведіть приклади ліхенізованих грибів.
7—9
7. Які організми належать до грибоподібних? 8. Які особливості й різноманітність справжніх грибів? 9. Чому лишайники є симбіотичними асоціаціями організмів?
10—12
10. Оцініть значення грибів для таких галузей діяльності людини, як історія та медицина.