Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
  • biology.org.ua
  • Инфоурок
  • Открытый урок
  • Освітній портал Супер-урок
  • Шкільне життя
  • Нова школа
  • Учительский журнал
  • Сайт оош№1 г.Славянска
  • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
  • _

    Екологічна ніша

    Тема №7. Екологічна ніша.

      Кріт європейський (1) і сліпак піщаний (2) - два види, представники яких мають однакову життєву форму. Це риючі ссавці з підземним способом життя. У них подібні адаптації (видовжене тіло, густий і щільний волосяний покрив, редукований зір). Але чому ці види характеризуються різними екологічними нішами?

    Екологічна ніша («спосіб життя організму») - місце виду в екосистемі, що визначається сукупністю чинників довкілля, до яких він пристосований.

    • 1917 р - Джозеф Грінелл (амер.) → термін, умови, в яких живе вид
    • 1927 р - Чарльз Елтон (англ.) → місце організму в навколишньому середовищі
    • 1957 р - Евелін Хатчінсон (амер.) → сукупність чинників середовища, в якому  проживає вид
    • 1959 - Юджин Одум (амер.) → положення виду в екосистемі, зумовлене його адаптацією, а не місцем мешкання (ніша - «професія» виду, а місце мешкання - його «адреса»)

      У саванах Африки трапляється кілька видів травоїдних копитних ссавців. Мешкають вони на одній території, але по-різному використовують кормові ресурси, тобто займають різні екологічні ніші.  Жирафи об'їдають листя дерев на висоті 5-6 м, зебри обривають верхівки високих трав: живляться рослинами, які ростуть у різних ярусах.

    Один вид шишкарів вигодовує пташенят насінням сосни, а інший - насінням ялини. Їх розмноження прив'язане до строків дозрівання насіння цих рослин.

    складники:

    1) просторове розташування в екосистемі
    2) образ життя і роль виду в угрупуванні 
    3) комплекс взаємозв'язків з чинниками середовища

    параметри:

    1. Ширина ніші - визначається діапазоном дії будь-якого екологічного чинника 

    • місце проживання (просторова ніша),
    • живлення (трофічна ніша) 
    • добова активність (часова ніша).

    Іл. Двовимірна модель екологічної ніші

    Існують види з широкими і вузькими екологічними нішами, відповідно екологічно пластичні та екологічно непластичні види. Розширюватися або звужуватися екологічна ніша може через вплив інших видів. Кількість ресурсів у межах однієї екосистеми є обмеженою. Тому, якщо кілька видів починають використовувати один і той же ресурс (наприклад, полюють на однакових жертв чи потребують вологи з ґрунту для росту), то між ними виникає конкуренція. У результаті конкуренції обом видам починає не вистачати ресурсу. Як наслідок, його нестача (екологічного фактора) спричиняє звуження ширини екологічної ніші. І навпаки: за відсутності конкуренції за ресурс екологічна ніша розширюється.

    2. Перекривання ніші використання видами одних і тих самих ресурсів середовища і характер конкуренції між ними.

    • часткове → види співіснують завдяки специфічним пристосуванням
    • повне → починається конкурентне виключення одного з видів
    Ще одним параметром екологічної ніші є ступінь її перекриття з екологічними нішами інших видів. Він залежить від того, наскільки вони є схожими. Чим сильніше перекриватимуться екологічні ніші, тим більш подібними будуть вимоги до середовища та положення видів у екосистемі. У такій ситуації між видами виникатиме конкуренція. Водночас чим щільніше перекриття, тим жорсткішою вона буде. Якщо ж екологічні ніші збігатимуться, то конкуренція стане настільки жорсткою, що два види не зможуть займати ту ж екологічну нішу протягом тривалого часу — один вид витіснятиме другий. Жорсткий приклад витіснення можна спостерігати в українських водоймах. За умови їх заселення одночасно вузькопалим і широкопалим річковими раками перший повністю витісняє другого. Тому зазвичай ці два види мешкають поодаль. Нині через значне поширення вузькопалого річкового рака й активний вплив людини на водойми місць для проживання представників широкопалого рака стало менше. У результаті вид потрапив до категорії вразливих і його занесено до Червоної книги України.


    Правила екологічні ніші:

    1. Правило конкурентного виключення (принцип Гаузе) - ніякі два види не можуть займати одну і ту ж екологічну нішу в тому самому середовищі впродовж тривалого часу 

     У скелястих місцевостях Близького Сходу й Африки трапляються два види голчастих мишей: єгипетська (А) й золотиста(Б) . Вони мають схожу харчову базу та мешкають в ідентичних умовах. При цьому єгипетська голчаста миша веде нічний спосіб життя, а золотиста — денний. Але виявилось, що якщо з екосистеми вилучити єгипетську мишу, то золотиста голчаста швидко переходить до нічного способу життя. З цього випливає, що денний спосіб життя золотистої миші є механізмом зміни її екологічної ніші задля зменшення конкуренції із єгипетським видом. Таким чином організми використовують різні шляхи для послаблення конкуренції та розділення екологічних ніш.

    2. Правило обов'язковості заповнення екологічних ніш якщо функціональне місце звільняється, то воно заповнюватиметься аналогічним видом.

    Правило обов’язковості заповнення екологічної ніші стверджує, що екологічна ніша не може бути тривалий час не зайнятою: якщо вона звільнилася, то зазвичай заповнюється іншим видом з подібними екологічними вимогами. Якщо в певному місцеіснуванні виникають вільні ділянки (унаслідок пожеж, зсувів, тривалих розливів річок тощо), їх заселяють здебільшого нові види, а не ті, що мешкали там раніше. Згодом види, які заселили такі ділянки, можуть витискатися більш конкурентоспроможними. 


    ДІЯЛЬНІСТЬ

    Біологія + Поезія. Різноманітність екологічних ніш

    Р. Бернс

    У шотландського поета Роберта Бернса є вірш «Кінець літа» з такими рядками.

    Вальдшнепи люблять тихий ліс,
    В'юрки - місця чагарникові.
    А чаплі з висоти небес
    Летять в свій край річковий.
    Дрозди в ліщиннику живуть,
    В грибній тиші галявин.
    А глід колючий і густий -
    Житло для коноплянок.
    У кожного є звичай свій,
    Свій шлях, свої бажання...

    Чому кожний вид має «свій шлях, свої бажання», тобто свою екологічну нішу?



    РЕЗУЛЬТАТ

    Оцінка

    Завдання для самоконтролю

    1-6

    1. Що таке екологічна ніша? 2. Назвіть параметри екологічної ніші. 3. Що таке ширина екологічної ніші? 4. Що таке перекривання екологічної ніші? 5. Дайте визначення правила конкурентного виключення. 6. Дайте визначення правила обов'язковості заповнення екологічних ніш.

    7-9

    7. Якими є складники екологічних ніш? 8. У чому полягає суть параметрів екологічної ніші? 9. Сформулюйте правила, що характеризують екологічні ніші.

    10-12

    10. Якими можуть бути наслідки значного перекривання екологічних ніш конкуруючих видів?



    Д/Зт/з 5, 6, опрацювати матеріал сайту або §6 - Соболь (§8 - Андерсон)



    Категория: 11 клас | Добавил: valentina (19.09.2020)
    Просмотров: 3358 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Вхід на сайт
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz