Аеробіонти (від грец. аерос - повітря) - організми, які населяють наземно-повітряне середовище.
лімітуючі чинники: нестача або надлишок тепла й вологи
чинники:
1. Хімічний склад повітря: азот ≈ 78 %; О2≈21 %, СО2≈0,03 %.
Аероби - потрібен О2
Анаероби - організми в безкисневому середовищі (деякі бактерії, дріжджеві гриби, внутрішні паразити, глибоководні)
незначна силу опору, порівняно низький тиск
Мала густина повітря зумовлює низьку опірність щодо переміщення, тому велика кількість видів наземних тварин (близько 75 %) у ході еволюції набула здатності літати. Це комахи, птахи, літаючі амфібії, рептилії, ссавці. Адаптаціями до польоту є крила, розвинуті «літальні» м'язи, полегшена маса тіла. Спеціальними пристосуваннями до пасивного польоту є збільшення площі тіла або частин тіла (вирости, велика відносна поверхня крил, використання павутини). У багатьох видів розвинута анемохорія - розселення за допомогою повітряних течій. Анемохорія характерна для спор, насіння, плодів, цист найпростіших, дрібних комах, павуків. Через незначну силу опору повітря усі мешканці повітряного середовища пов'язані з поверхнею землі, яка слугує їм для закріплення у ґрунті, відпочинку, розмноження. Ця властивість повітря зумовлює наявність у мешканців такої адаптації, як опорні структури. Так, у вищих рослин є механічні тканини, у комах - хітиновий екзоскелет, у птахів - кістковий ендоскелет.
2. Світло - ритмічні зміни → сезонні і добові ритми.
УФ-промені - згубні для живого, але! в малій кількості → синтез вітаміну D
видиме → для зору, фотосинтез
інфрачервоне → для тепла
тварини ⇒ денні, нічні
рослини ⇒ світлолюбиві, тіневитривалі, тіневиносливі
3. Температура → велика добова і річна амплітуди tо
Іл. Хламідомонада снігова (Chlamydomonas nivalis) → явище «червоного снігу»
4. Вологість → вміст водяної пари в повітрі
організми:
гігрофіли - живуть в умовах високої вологості (мокриці, дощові черв'яки, росянка)
ксерофіли- в умовах невисокої вологості (саксаул, ковила, тушканчики, верблюди)
ДІЯЛЬНІСТЬ
Біологія + Міфологія.
Для назв організмів досить часто використовують імена персонажів грецької міфології. Назвіть імена богині пам'яті, бога світла й мудрості та відомого лікаря грецької армії під Троєю. Зіставте їх з відповідними зображеннями метеликів. Назвіть адаптації метеликів до наземно-повітряного середовища існування.
А Мнемозина Б Махаон В Аполлон
СТАВЛЕННЯ
Біологія + Музика. Спів птахів і наземно-повітряне середовище
Наприкінці XX ст. виник новий напрям науки - зоомузикологія, що досліджує співи тварин. Зіставте зображення найкращих лісових «вокалістів» з їхніми назвами і отримайте прізвище французького композитора, який є засновником зоомузикології. Чому саме спів є найважливішим засобом комунікації птахів у наземно-повітряному середовищі?
А Дрізд чорний М Зяблик Ш Соловейко східний
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Завдання для самоконтролю
1-6
1. Що таке наземно-повітряне середовище існування? 2. Що є основним ресурсом середовища? 3. Хто такі аеробіонти? 4. Назвіть основні екологічні групи аеробіонтів? 5. Що таке повітря? 6. Наведіть приклад властивостей повітря, що мають для живого найбільше екологічне значення.
7-9
7. Які особливості наземно-повітряного середовища існування? 8. Що є причиною різноманітності екологічних форм аеробіонтів? 9. Чому повітря є екологічним чинником для наземних організмів?
10-12
10. Чому саме спів є найважливішим засобом комунікації птахів у наземно-повітряному середовищі?