Природно-заповідний фонд України (ПЗФ) - ділянки суходолу і водойм, природні комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну тощо цінність для збереження різноманіття ландшафтів, генофонду видів, підтримання екологічного балансу.
1. Біосферні заповідники (5) - створені з метою збереження в природному стані найтиповіших природних комплексів (ПК) і здійснення екологічного моніторингу
охороняються усі компоненти біосфери
реалізуються міжнародні наукові і природоохоронні програми
2. Природні заповідники (19) - створені з метою збереження в природному стані типових для даної місцевості чи унікальних ПК
природоохоронні науково-дослідні установи загальнодержавного значення
→ "Медобори", Поліський, Український степовий...
3. Національні природні парки (52)- це природоохоронні і культурно-просвітницькі установи, покликані охороняти цінні природні, історико-культурні комплекси і об’єкти від більшості видів людської діяльності.
→ «Подільські Товтри», Святі гори, Шацький ...
4. Регіональні ландшафтні парки - природоохоронні рекреаційні установи, створені з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об’єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.
→ Донецький кряж, Слов'янський курорт ...
5. Заказники - об’єкти, створені з метою збереження і відтворення окремих видів організмів та інших природних ресурсів.
→ Приозерний, озеро Ріпне...
6. Заповідні урочища - цілісні ландшафти, які мають важливе наукове, природоохоронне та естетичне значення.
7. Пам’ятки природи - окремі унікальні природні об’єкти, які мають наукове, пізнавальне, історичне, культурно-естетичне значення.
→ озеро Синевир, 600-річний дуб (Св'ятогірськ)
8. Дендрологічні парки (дендропарки) (19) - території, на яких вирощують різні види деревних рослин, вони мають науково-дослідницьке та культурно-просвітницьке значення.
9. Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва - цінні зразки паркового будівництва з метою охорони їх і використання в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних та оздоровчих цілях.
→ Алупкінський парк, Феофанія...
10. Ботанічні сади → вивчення, збереження, акліматизація рідкісних видів флори, проведення освітньо-виховної роботи
→ ім. Миколи Гришка (Києв), Нікітський (Крим)
11. Зоологічні парки → вивчення, збереження, акліматизація рідкісних видів фауни, проведення освітньо-виховної роботи
→ Київський, Миколаївський...
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Завдання для самоконтролю
1-6
1. Що таке Природно-заповідний фонд України? 2. Які типи природоохоронних територій є в Україні? 3. Що таке заповідник? 4. Що таке національний парк? 5. Що таке заказник? 6. Що таке пам'ятки природи?
7-9
7. Яке значення природно-заповідний фонду? 8. Яке значення ботанічних садів і зоопарків? 9. Наведіть приклади заповідників?
10-12
10. Що спільного та відмінного у статусі та завданнях біосферних і природних заповідників?