§ 41. Багатоклітинні водорості.
- Які особливості властиві зеленим водоростям?
1. Ульва (морський салат) - багатоклітинна зелена водорість мешкає в морях, у тому числі й у Чорному. Трапляється здебільшого на мілководді, адже ульва - теплолюбна та світлолюбна рослина.
Зовні ульва нагадує яскраво-зелену пластинку з гофрованими краями. Завдовжки вона може сягати до 18 см і більше. В основі тіла рослини утворюються вирости - ризоїди. Подібно до коренів наземних рослин вони прикріплюють ульву до різних поверхонь, наприклад морського дна.
Клітини ульви зібрані у два шари. Кожна клітина має одне ядро та один пластинчастий хлоропласт.
Ульва слугує кормом для багатьох мешканців морів. Її вживають в їжу в Японії та Кореї. Водорість багата на вітаміни та такі необхідні людині хімічні елементи, як Ферум, Манган, Йод.
2. Улотрикс поширений переважно в солоних водоймах, але трапляється й у прісних. Його клітини розташовані в один ряд і утворюють нитку завдовжки до 10 см (мал. 165, 1). Кожна з клітин містить ядро та один хлоропласт, що має вигляд незамкненого кільця, а також вакуолю з клітинним соком. Біля основи нитки улотрикса є безбарвна клітина, за допомогою якої ця водорість кріпиться до поверхонь. Розмножується улотрикс нестатево (уривками нитки або за участі чотириджгутико-вих спор) та статевим способом (за участі дводжгутикових статевих клітин).
3. До нитчастих водоростей належить також спірогіра (мал. 165, 2). Ця водорість поширена в стоячих або з повільною течією прісних водоймах. Вона може утворювати значні маси яскраво-зеленого ослизлого жабуриння. Її клітини здебільшого видовжені, так само, як і в улотрикса, розташовані в один ряд. У клітинах спірогіри містяться спірально закручені стрічкоподібні хлоропласти (їх може бути від 1 до 4). Більшу частину об’єму клітини займає вакуоля з клітинним соком. Розмножується ця водорість уривками нитки. Спірогіра статевих клітин не утворює, проте її клітини можуть обмінюватися спадковою інформацією через тимчасові цитоплазматичні містки.
4. Складнішу будову має хара (мал. 165, 3). Живе ця водорість у прісній і солоній воді. Зовні її тіло нагадує кущики вищих рослин: вона має «стебельце», від якого відходять розташовані кільчасто бічні відростки - «листочки». До поверхонь хара кріпиться за допомогою ризоїдів, які нагадують корені. Цікаво, що у хари формуються спеціальні структури, у яких утворюються статеві клітини.
- Які особливості властиві бурим водоростям?
На відміну від зелених і діатомових водоростей, усі бурі водорості - багатоклітинні. їхнє тіло забарвлено в жовто-бурий колір, адже в їхніх хлоропластах, крім хлорофілу, є значна кількість інших пігментів коричневого та жовтого кольорів. Ці рослини мають найскладнішу будову з усіх водоростей. У деяких з них клітини зібрані у групи, які нагадують тканини вищих рослин. У клітинах бурих водоростей відкладається не крохмаль, як у зелених, а інший вуглевод — ламінарин.
Бурі водорості розмножуються нестатево (рухомими спорами) та статевим способом. Можливе відокремлення ділянок пластинки. Найвідоміша бура водорість - ламінарія, або морська капуста (мал. 167). До поверхні каменів і каменистого дна ламінарія кріпиться міцними розгалуженими ризоїдами. Вони відростають від нижньої частини тіла - «стовбурця», що зовні схожий на черешок листка. «Стовбурець» розширюється у видовжену (до 3-4 м завдовжки) буро-зелену «листкову» пластинку.
Ламінарія містить багато поживних і корисних речовин. Наприклад, Йоду в ній у ЗО 000 разів більше, ніж у морській воді, Фосфору -у 500, Феруму - у 400, Купруму - у 300 разів. Значний уміст також й інших корисних для людини хімічних елементів, вітамінів.
- Які особливості властиві червоним водоростям?
Червоні водорості - здебільшого багатоклітинні організми (мал. 168). Окрім хлорофілу, їхні клітини містять червоні та жовті пігменти, поєднання яких зумовлюють різноманітні забарвлення тіла - від темно-червоного до жовтого чи блакитно-зеленого. Червоні пігменти дають змогу водоростям уловлювати слабке світло на глибинах до 200-250 м. Це найбільші глибини, на яких можуть мешкати водорості. Розмножуються статевим та нестатевим способами. Запасають червоні водорості особливий багрянковий крохмаль - речовину, за хімічною будовою подібну до вуглеводу, що запасається в клітинах тварин і грибів.
У Чорному морі поширені червоні водорості філофора, церамія, кораліна. Їстівною є червона водорість порфіра, яку в народі ще називають червоним морським салатом. Відомі ласощі - пастилу та мармелад - готують на основі драглистої речовини, яку добувають із червоних водоростей.
- Яка роль водоростей у природі і житті людини?
Якщо на суходолі провідна роль у створенні органічної речовини належить вищим рослинам, то в морях та океанах цю функцію здійснюють здебільшого водорості. У Світовому океані їхня маса становить приблизно 2 х 10" тонн, або близько 10% маси всіх рослин нашої планети. Водоростями живляться багато водних тварин. У процесі фотосинтезу водорості виділяють кисень, насичуючи ним товщу води та повітря над водоймами.
Водорості у складі ґрунту виділяють у навколишнє середовище кисень. З їхніх відмерлих решток утворюється органічна речовина ґрунту, що підвищує його родючість. Тому масове розмноження ґрунтових водоростей - «цвітіння» ґрунту, яке спостерігають найчастіше навесні або восени, вважають прикметою доброго врожаю.
Пригадайте, хламідомонада здатна вбирати розчини органічних речовин. Цю властивість людина використовує для очищення забруднених вод.
Цікаво знати, що біологічний метод очищення забруднених вод полягає в тому, що стічні води підприємств, каналізації тощо відстоюють у послідовно сполучених між собою водоймах. У кожній з них певні організми, серед яких різні види водоростей та бактерій, вилучають з води шкідливі речовини. Відмерлі водорості опускаються на дно водойм, де утворюють органічний мул, який потім використовують як добриво.
Водорості слугують сировиною для виготовлення ліків і біологічно активних добавок. З водоростей, переважно бурих і червоних, добувають різні органічні речовини, барвники, клейкі речовини тощо.
З бурих водоростей виготовляють захисні плівки, якими вкривають різні документи та продукти.
Узагальнимо знання
Відомі різні групи багатоклітинних водоростей: зелені, бурі, червоні та інші.
Бурі та червоні водорості, крім хлорофілу, мають інші пігменти, що дає їм можливість мешкати на більших глибинах.
Водорості виробляють величезну масу органічної речовини, збагачують воду та повітря киснем, слугують основою живлення для багатьох водяних і ґрунтових тварин. Водорості людина вживає в їжу, використовує як корм для худоби, органічне добриво та сировину для вироблення різних хімічних речовин та лікарських препаратів. Вони беруть участь в утворенні осадових порід та ґрунтоутворенні.
Поповніть свій біологічний словник: водорості та вищі рослини, тіло, зелені, бурі та червоні водорості.
Опорний конспект.
Тема №3. Багатоклітинні водорості.
ІІ. Зелені водорості:
1. Ульва - зелений морський салат
тіло⇒ "листок" ≈ 0,5 - 1,5 м
2. Улотрикс - тіло⇒ "нитка" ≈ 10 см
- хлоропласт → незамкнене кільце
3. Спірогіра - тіло⇒ "нитка" , утворює жабуриння
- хлоропласт → спіральнозакручений
4. Хара - тіло⇒ "кущик", прикріплений до дна
ІІІ. Червоні водорості ≈ 5 тис.видів; моря!!! ( до 270 м),
- в оболонці - агар
- мають червоні та сині пігменти ( фікобеліни)
- запасають багрянковий крохмаль
1. Порфіра - червоний морський салат
тіло⇒ "листок" ≈ 10-20 см, прикріпленний до каміння
2. Кораліна - !!! тропіки
тіло⇒ "кущик", просочений вапняком
3. Філофора - тіло⇒ "кущик"
ІV. Бурі водорості ≈ 2 тис.видів; моря!!! ( 20-30 м),
- є слизовий шар ( вбиває бактерії)
- є повітряні міхурці (вертикальне положення)
- мають бурі пігменти
- запасають ламінарин
1. Макроцистис - найбільша водорость
тіло⇒ "стрічка" ≈ 60 м, прикріпленний
2. Ламінарія - морська капуста
тіло⇒ "стрічка", ≈ 20 м
3. Фукус - тіло⇒ розгалуджена пластинка ≈ 0,5 - 1 м
Значення водоростей:
1. Їжа для тварин.
2. Виробляють кисень.
3. Їжа для людини ( порфіра, ульва, ламінарія...)
4. Добрива.
5. Йод та інші ліки.
6. Агар - для желе, мармеладу.
7. Вапняк.
Перевірте здобуті знання
- Виберіть одну правильну відповідь
1. Зазначте групу водоростей, до якої належать виключно багатоклітинні види:
а) зелені; б) діатомові; в) бурі; г) червоні.
2. Зазначте групу водоростей, представники якої здатні мешкати на найбільших глибинах:
а) зелені; б) бурі; в) червоні; г) діатомові.
- Дайте відповідь на запитання
1. Яке значення водоростей у природі?
2. Приведіть приклади зелених, червоних та бурих водоростей.
3. У чому цінність водоростей як їжі для людини? Які види водоростей людина споживає в їжу?
4. У чому полягає роль водоростей у ґрунтоутворенні?
Чому водорості не трапляються на глибинах понад 265 м?
Доведемо на практиці
Л.д. Будова зелених нитчастих водоростей
Обладнання: нитки спірогіри, мікроскоп, таблиці.
Хід роботи
1. Приготуйте тимчасовий мікропрепарат із частини нитки спірогіри.
2. Спочатку за малого, а потім за великого збільшення мікроскопа розгляньте окремі клітини спірогіри. Знайдіть спірально закручені стрічки хлоропластів та ядро, розташоване в центрі клітини. Зробіть малюнок, підпишіть частини.
4. На прикладі хламідомонади та спірогіри порівняйте особливості будови одноклітинних та багатоклітинних водоростей.
Д/З: § 41, т/з 2,3 (опорний конспект), письмово відповіді на запитання тесту.
|