§ 25 (1). Пагін. Будова пагона.
- Пригадайте, з яких органів складаються квіткові рослини.
Пагін - надземний вегетативний орган рослини, який складається зі стебла, бруньок і листків. Стебло забезпечує зв’язок між усіма частинами рослини. Завдяки галуженню воно збільшує поверхню надземної частини. Листок здійснює фотосинтез, газообмін та випаровування води. Пагін також забезпечує ріст рослини.
Розгляньте малюнок.
На стеблі завжди можна побачити місця прикріплення одного чи кількох листків - вузли. Частина стебла між двома сусідніми вузлами має назву міжвузля. Верхній кут, утворений стеблом і листком, називають пазуха листка.
Які будова та функції стебла? Осьовою частиною пагона, яка з’єднує в єдине ціле всі його складові (листки, бруньки), є стебло. Основна функція стебла - провідна. По ньому рухається вода і розчинені в ній поживні речовини з кореня до надземних органів (висхідний рух) та органічних речовин від листків до всіх органів (низхідний рух). Так забезпечується зв’язок надземних частин рослини з її кореневою системою.
Опорна функція стебла полягає в тому, що воно підтримує в певному положенні інші надземні частини рослини: бруньки, листки, квітки. Зелені стебла здійснюють фотосинтез. Крім того, у стеблі накопичуються запасні поживні речовини, а в деяких видів посушливих місцезростань - вода. Стебло також забезпечує газообмін з навколишнім середовищем під час дихання і фотосинтезу.
За напрямком росту і розміщенням у просторі пагони бувають прямостоячі, виткі, повзучі, чіпкі (мал. 110). Прямостоячі мають добре розвинену механічну тканину (пригадайте особливості будови механічної тканини). Виткі пагони піднімаються вгору, обвиваючи опору (берізка польова, хміль). Повзучі пагони стеляться по землі і можуть вкорінюватися у вузлах (суниці, гусячі лапки). Чіпкі пагони піднімаються вгору і чіпляються за опору вусиками (виноград, горох) або додатковими коренями, які відростають від стебла (плющ).
Поверхня стебла може бути різною: гладенькою і шорсткою, голою і вкритою волосоподібними чи твердими виростами, колючками, шипами (як-от у малини, ожини, шипшини).
На зрізі стебла бувають округлі (кульбаба) , трьох- або чотирьохгранні ( м'ята, нагідки), сплющені (опунція)
За розміром міжвузля стебла бувають видовжені (1) - з довгими міжвузлями, та вкороченими (2) - з короткими міжвузлями.
Залежно від середовища, у якому розвиваються стебла, їх можна поділити на надземні, підземні й водні.
!!! Цікаво знати, що карликові чагарники мають стовбури діаметром кілька мм, тоді як секвої мають стовбури діаметром до 10 м. Найтовстіше дерево світу - баобаб - має стовбур діаметром до 15 м. Найдовші стебла має ліановідна пальма ротанг - до 300 м.
|
|
Баобаб |
Пальма ротанг |
Що таке галуження стебла? Утворення на головному стеблі з вегетативних бруньок бічних пагонів називають галуженням. Унаслідок галуження формується крона, тобто сукупність усіх надземних пагонів дерева, що відходять від стовбура. У чагарників стебло починає галузитися біля самої поверхні ґрунту, утворюючи кілька бічних пагонів (у шипшини, смородини, аґрусу; див. мал. 111). У жита, пшениці бічні пагони виростають з найнижчих бруньок стебла чи навіть з підземної частини пагона. Таке галуження називають кущінням. Що краще кущаться злакові рослини, то більше утворюється бічних пагонів з колосками, а отже, ліпшим буде врожай.
Галуження визначає зовнішній вигляд рослини. Воно дає змогу створити значну листкову поверхню для фотосинтезу.
!!! Цікаво знати, що, знаючи закони галуження, людина штучно формує крони плодових та декоративних деревних рослин для досягнення найвищих урожаїв плодів чи задоволення своїх естетичних потреб Ви, мабуть, звертали увагу на те, якою різноманітною може бути крона дерев і чагарників у парках Цю різноманітність людина створює завдяки зрізанню верхівкових бруньок, припиняючи ріст пагона у висоту і стимулюючи ріст бічних пагонів. Наприклад, таким чином можна виростити невисоке плодове дерево із щільною кроною, що полегшує збирання плодів.
Доведемо на практиці
Л. д. Будова пагона.
Обладнання: пагони живих або гербарних зразків рослин (яблуні, абрикоса, сливи, вишні, черешні, винограду, гіркокаштана, споришу, хмелю тощо), лупа, таблиці.
Хід роботи
1. Розгляньте пагони різноманітних рослин. Знайдіть їхні складові частини (стебло, листки, бруньки, вузли, міжвузля). Замалюйте та підпишіть частини пагону.
2. Порівняйте бруньки у верхній, середній та нижній частинах пагона. Чи однакові вони за розмірами?
Узагальнимо знання
♦ Пагін - вегетативний орган рослини, до складу якого входять стебло, листки та бруньки. Стебло є осьовою частиною пагона, а листок - бічною.
♦ Брунька - це зачатковий пагін. Залежно від особливостей будови розрізняють бруньки вегетативні, генеративні та змішані.
♦ Ріст пагона в довжину забезпечує конус наростання. У більшості рослин пагін галузиться, що забезпечує формування крони.
Поповніть свій біологічний словник: пагін, стебло, листок, брунька, конус наростання.
Опорний конспект:
Тема№6. Будова пагона. Стебло.
Пагін - надземний вегетативний орган рослини.
складається: 1. Стебло. 2. Листя 3. Бруньки.
будова:
- Вузли - місця прикріплення листків.
- Міжвузля - стебло між вузлами.
Пазуха листка - кут, утворений стеблом і листком.
Стебло - осьова частина пагона.
функції:
- Провідна - рух речовин.
- Опорна - підтримує всі частини рослини.
інші:
фотосинтез (зелені), вегетативне розмноження, запас поживних речовин та води...
типи:
а) за будовою:
- Дерев'янисті - мають деревину.
- Травянисті.
б) за напрямом росту:
- Прямостоячі - у більшості рослин (соняшник...)
- Виткі - обвивають опору (берізка польова, хміль)
- Повзучі - стеляться по землі ( суниця, гусячі лапки)
- Чіпкі - мають вусики (горох, виноград), чипкі корені (плющ)
в) на зрізі:
- Округлі (злакові)
- Сплющені (опунція)
- Гранисті ( м'ята, осока)
г) за поверхнею: гладенька і шорстка; гола і вкрита виростами: волоски, колючки, шипи (малина, шипшина).
д) залежно від середовища: 1. надземні 2. підземні 3.водні.
е) за розміром міжвузля: 1. Вкорочені. 2. Видовжені.
Галудження - утворення бічних пагонів
у дерев → утворення крони
Кущіння → бічні пагони виростають з найнижчих бруньок стебла чи з підземної частини пагона ( пшениця).
значення → збільшення продуктивності рослини
Перевірте здобуті знання
|
- Виберіть одну правильну відповідь
1. Хміль має стебло за напрямом росту: а)прямостояче, б)витке, в)повзуче, г)чіпке
2. Місця прикріплення одного чи кількох листків: а) міжвузля, б) корінь, в) пагін, г) вузол
- Дайте відповідь на запитання
1. Що таке пагін? З яких частин він складається?
2. Що таке вузол, міжвузля та пазуха листка?
3. Якими цифрами позначені на малюнку: вузол, міжвузля, стебло, листок, верхівкова та бічні бруньки ?
|
4. Які типи стебел позначено на малюнку?
Чому в природі в рослин одного виду крони можуть бути різної форми?
Д/З: опрацювати §25; т/з 4-6 (опорний конспект); письмово відповіді на питання тестів, замалювати пагін, підписати його частини
|