Способи поширення плодів і насіння у квіткових рослин дуже різноманітні (мал. 159).
Вони можуть поширюватися за допомогою вітру, води, тварин тощо. Є рослини, здатні поширювати насіння самостійно. Наприклад, огірок-пирскач після дозрівання плода із силою викидає його м’якуш із насінням на багато метрів, за що його ще прозвали «скажений огірок». Бальзамін має плоди, які розтріскуються після дозрівання від звичайного дотику та розкидають насіння.
Чи не найпоширенішим способом розселення рослин є рознесення плодів і насіння вітром. Немає такої людини, яка б у дитинстві не бавилася роздмухуванням пухнастих «парашутиків» кульбаби з легкими плодиками. Видів рослин, насіння яких має подібні «пристрої», у природі дуже багато. Плоди більших розмірів мають інші пристосування до поширення вітром, часто у вигляді пластинчастих крилоподібних відростків (наприклад, у клена, липи) (знайдіть їх на малюнки 159).
Мабуть, не один раз після прогулянки парком, лісом або лукою багатьом із вас доводилось очищувати свій одяг від чіпких плодів різних рослин. Причепившись до одягу людини або шерсті тварин, плоди поширюються на значні відстані. Це, наприклад, плоди череди, лопуха.
Яскраво забарвлена соковита стінка плода приваблює тварин, які ласують смачними плодами. У кишечнику тварин вона перетравлюється, а неушкоджена насінина виходить назовні разом із послідом, не втрачаючи здатності до проростання. Отже, плодами та насінням живляться багато рослиноїдних тварин, переважно комахи, птахи і ссавці. Часто проходження насінини через кишечник тварини навіть стимулює її проростання.
Цікаво знати, що соковиті плоди омели охоче скльовують птахи Якщо після проходження через кишечник птаха насінина потрапляє з його послідом на ґрунт, то вона гине. Тільки потрапивши на гілочку дерева, насінина міцно приклеюється до кори і наступної весни проростає в глиб тканин дерева.
Багато водних і болотяних рослин використовують для свого розселення течію води. Це, наприклад, латаття, яке зростає в наших водоймах. Плоди кокосової пальми морською течією можуть поширюватися з одного материка на інший.
Узагальнемо знання
Плоди та насіння можуть поширюватися різними способами: за допомогою вітру, води, тварин чи людини тощо.
Завдяки поширенню плодів і насіння рослини розселяються на значних територіях.
Опорний конспект:
Тема№21. Поширення плодів.
1. Вітром (анемохорія) - невелика маса плодів; крильця (береза, клен), пух (тополя), "парасольки" (кульбаба)
3. Тваринами (зоохорія): плоди з шипами та гачечками → до шерсті тварин ( лопух, череда), дрібні соковиті плоди з кісточками → птахами ( омела, калина, бузина)
4. Саморозкидання (автохорія) - тиск рідини (скажений огірок), розтріскуються (караган, бальзамін, квасоля).
Перевірте здобуті знання
Виберіть одну правильну відповідь
1. Плоди та насіння, які поширюються вітром, мають такі пристосування:
а) «вибухання» за найлегшого дотику, б) шипи та гачечки, в) крилоподібні вирости та невелику, г) камери, заповнені повітрям
2. Наявність гачечків та шипів на плодах і насінні свідчить про спосіб поширення:
а) , б) , в) , г)
Дайте відповідь на запитання
1. Яке значення для рослин має поширення насіння та плодів?