Біологія і географія

Меню сайта
Пошук
***
Леонтьєва Валентина Олександрівна - «На Урок» Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Корисні сайти
  • biology.org.ua
  • Инфоурок
  • Открытый урок
  • Освітній портал Супер-урок
  • Шкільне життя
  • Нова школа
  • Учительский журнал
  • Сайт оош№1 г.Славянска
  • Сайт учителя физики и астрономии Головачева А.Н.
  • _

    Проростання насіння


    Другие видеоуроки по школьной программе смотрите на InternetUrok.ru

     

    § 37. Проростання насіння.

    • Пригадайте призначення насінини. Яка будова насінини квіткових рослин? Що таке фітогормони?

    Лише в небагатьох рослин насінина здатна проростати відразу після дозрівання (наприклад, насіння верби, тополі). Насіння більшості рослин, навіть за сприятливих умов, певний час не проростає, бо перебуває в стані спокою. У цей час у насінині процеси обміну речовин, зокрема дихання, майже припиняються, а вміст води становить не більш як 10-15 %. Тривалість періоду спокою у різних видів рослин неоднакова -від трьох тижнів до кількох місяців і навіть років.

    Для того щоб пришвидшити вихід насіння зі стану спокою, його певним чином обробляють. Так, насіння яблунь, груш, вишень, слив витримують у вологому піску за зниженої температури (0...+5 °С) до 90 діб і більше залежно від виду рослини. За цей час у насінині відбуваються зміни, завдяки яким вона набуває здатності до проростання. Іншим способом виведення насінини зі стану спокою є ушкодження її оболонок, що відкриває доступ воді та повітрю до зародка (наприклад, конюшини, люцерни). Часто насіння зі стану спокою виводять, обробляючи його біологічно активними речовинами (наприклад, фітогормонами).

    • Які умови потрібні для проростання насінини?

    Проростання насінини - це розвиток та вихід з насінини назовні проростка. Проростком називають рослину з моменту проростання і до формування перших справжніх листків. Після виходу насінини зі стану спокою для її проростання потрібна сукупність певних умов: достатня вологість, кисень, певна температура, а для деяких видів ще й світло.

    Насіння більшості рослин байдужі до світла. Але є рослини, насіння яких проростає або тільки на світлі (салат, тютюн), або тільки в темряві (деякі вероніки).

    Для проростання різних видів рослин потрібна різна температура. Наприклад, насіння озимої пшениці починає проростати за температури 0...+2 °С, а теплолюбних кукурудзи та перцю —+8...+10 °С (поміркуйте. чим це можна, пояснити).

    Потрапляючи в сприятливі умови, насінина вбирає воду й бубнявіє. Водночас активується її дихання, запасні органічні речовини переходять у доступну для споживання зародком форму (наприклад, нерозчинний крохмаль перетворюється на розчинні цукри). Частина цих речовин витрачається на забезпечення зародка енергією, частина - на утворення речовин, необхідних для поділу та росту клітин.

    Спочатку проростає зародковий корінь, потім - пагін. Корінь прориває насінну шкірку та росте в глиб ґрунту, а пагін спрямовується до його поверхні (пригадайте. який чинник впливає, на напрямок росту кореня) (мал. 153).

    Перед сівбою людина має визначити час висівання, глибину загортання насіння, а також перевірити його на схожість.

    Чим визначається час висівання та глибина загортання насіння? Оскільки під час зберігання насіння частина зародків може загинути через ураження шкідниками, пересихання чи з інших причин, перед сівбою його треба перевірити на схожість.

    Схожість насіння - це його здатність до проростання. Для перевірки схожості відбирають певну кількість насіння і висівають (наприклад, у теплицях). Якщо відсоток проростків буде низький, усе насіння потрібно замінити, бо існує небезпека не отримати врожаю.

    Час сівби визначають з урахуванням умов, необхідних для проростання насіння того чи іншого виду рослин. Зокрема, холодостійкі види (наприклад, овес чи горох посівний) висівають раніше, ніж теплолюбні (огірки, дині, помідори). До того ж у південних районах певні культури висівають раніше, ніж у північних. Отже, для будь-якого виду сільськогосподарських культур визначено час сівби в тих чи інших районах країни. Проте щороку слід враховувати конкретні погодні умови.

    Деякі рослини в певний період розвитку потребують дії низьких температур (наприклад, жито, ріпак). Рослини, у яких плодоношення можливе лише після перебування в умовах низьких температур, називають озимими. Тому їх висівають під зиму, проростки таких рослин зимують під снігом. Насіння рослин, які квітнуть і плодоносять без попереднього впливу низьких температур, висівають навесні. Їх називають ярими (ярий ячмінь, просо, гречка, горох, кукурудза, яра пшениця).

    Ще однією умовою отримання високих врожаїв є оптимальна глибина загортання насіння (мал. 154). Навіть за своєчасного висівання, але недостатньої глибини загортання насіння може підсохнути і не прорости через нестачу вологи. А за надто глибокого загортання насіння проросткам важко пробитися на поверхню ґрунту. Крім того, з глибиною в ґрунті зменшується вміст кисню, необхідного для дихання проростків. Тому сходи можуть бути ослабленими.


    Цікаві факти

    1. Найменші розміри і масу мають насіння орхідних і деяких паразитичних рослин.
    2. Найбільші насіння мають рослини сейшельської пальми. Їх маса досягає 20 кг.

    Картинки по запросу плід сейшельської пальми


    Узагальнимо знання

    Для проростання насіння потрібна сукупність таких умов: достатнє зволоження фунту, доступ повітря та певна температура, а для деяких видів ще й світло

    Перед сівбою насіння слід перевірити на схожість, а також, враховуючі/ біологічні особливості рослин, визначити час сівби та глибину загортання.

    Поповніть свій біологічний словник: проростання, проросток, схожість насіння.



     

    Опорний конспект:

    Тема№19. Проростання насіння.

    Перед проростанням насіння → стан спокою!!! (для повного дозрівання)⇒ 3 тижня - > року

    Проростання - це вихід проростка з насінини.

    Проросток - рослина з моменту проростання і до формування перших справжніх листків.

    Умови:

    1. вологість 
    2. кисень 
    3. певна tо⇒ пшениця -+2...+3°С, перець - +8...+10 °С.
    4. оптимальна глибина
    5. для деяких → світло (салат, тютюн) або темрява (вероніка)

    Спочатку → корінь ( позитивний геотропізм),

              потім → пагін (негативний геотропізм).

    Ярі рослини → насіння вісівають навесні!!!



    Перевірте здобуті знання

    • Виберіть одну правильну відповідь

    1.    Укажіть, чому озимі культури висівають під зиму: а) вони теплолюбні; б) для плодоношення вони потребують впливу низьких температур; в) вони потребують впливу високих температур.

    2.    Укажіть сукупність умов, необхідних для проростання насіння: а) певний вміст вуглекислого газу, певна температура та вологість; б) наявність кисню, певна температура та вологість; в) певний вміст вуглекислого газу, певна температура та світло.

    • Дайте відповідь на запитання

    1.    Які умови необхідні для проростання насіння?

    2.    Як відбувається проростання насіння?

    3.    Що таке проросток?

    4.    Що таке схожість насіння і як її можна визначити?

    5.    Від чого залежить час сівби та глибина загортання насіння?

    • Поміркуйте.

    Чому для проростання насіння одних видів рослин потрібна вища температура, ніж для інших?


    Дослідницький практикум «Дослідження умов проростання насіння» 

    1.    Підготуйте 4 банки. На кожну з них наклейте етикетку з номером.

    2.    У кожну банку помістіть по 10 квасолин.

    3.    Налийте в банки № 1 і № 4 води, щоб насінини були наполовину занурені у воду і був вільний доступ повітря. У банку з № 3 налийте більше води, щоб товщина шару води в три рази перевищувала товщину шару насіння. Усі банки накрийте папером.

    4.    Банки № 1, 2, 3 поставте поряд у теплій кімнаті, банку № 4 перенесіть на холод. Тривалість досліду 5 днів.

    5.    Щодня підраховуйте кількість пророслих насінин у кожній банці.

    6.    Зробіть висновок, за яких умов відбувається проростання насіння.


    Д/З:  опрацювати §37; т/з 19  ( опорний конспект); письмово відповіді на запитання тесту.


     

     

    Категория: 6 клас | Добавил: valentina (17.12.2017)
    Просмотров: 863 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
    [ Регистрация | Вход ]
    Вхід на сайт
    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Copyright MyCorp © 2024
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz