Тема № 13. Клас Комахи > 1 млн.видів (35 тис.Укр.), всі середовища!
Типовим представником класу Комахи є хрущ травневий. Довжина тіла досягає 6 см, розмах крил не перевищує чотирьох сантиметрів. Харчується листям дерев і чагарників. Активні хрущі у вранішні та вечірні години, уночі можуть прилітати на світло.
Хрущ травневий ⇒ 0,5 - 6 см
Відділами тіла комах є голова, груди та черевце, кожний з яких виконує свої функції. На голові є вусики, очі та ротові органи. Вусиків, які називають антенами, одна пара. Вони виконують функцію органа нюху. Груди мають органи руху - ноги та крила в крилатих комах. На кожному сегменті грудей по одній парі кінцівок, через те в комах три пари ходильних ніг. У різних комах ці кінцівки можуть виконувати різні функції, і тому виділяють такі їх типи: копальні (у капустянки), бігальні (у жужелиць), стрибальні (у коників), збиральні (у бджоли), плавальні (у жука-плавунця), хапальні (у богомола). Крила є складками покривів, стінки яких побудовані з кількох шарів епітеліальних клітин, укритих кутикулою. У черевці знаходяться основні внутрішні органи. Цей відділ позбавлений кінцівок, має отвори трахейної системи - дихальця й закінчується яйцекладом.
Тіло ⇒ 1. Голова → 1 пара складних очей+ прості, 1 пара вусиків, ротовий апарат.
2 пари крил або 1 пара, можливі надкрила (жуки), не має ( блохи, воші )
3. Черевце → 4-11 сегменти ⇒ дихальця, яйцеклад
Покриви — одношаровий епітелій і хітинова кутикула з воскоподібною плівкою, яка перешкоджає випаровуванню води. На тілі комахи є численні волоски, що виконують функцію органів дотику, створюють повітряний прошарок, який захищає тіло від води під час дощу, від перегріву, зумовлюють забарвлення тощо. На поверхню тіла відкриваються протоки пахучих залоз, які допомагають особинам знаходити одна одну під час розмноження. В інших комах можуть бути отруйні (наприклад, у волохатих гусениць), воскові (наприклад, у бджіл), шовкові (наприклад, у личинок метеликів) та інші залози.
Трав. с-ма залежить від способа живлення, печінки немає.....
У комах різні способи живлення й ефективне перетравлювання їжі. Травна система складається з тих самих відділів, що й у павукоподібних, але є кілька особливостей. Навколо рота розташовані різні ротові органи, ротова порожнина має слинні залози, шлунок часто містить хітинові вирости та зубці, печінка відсутня.
Ротові органи утворюють ротовий апарат. Залежно від типу їжі ротові органи комах видозмінюються та формують або гризучий (бабки, жуки, мурашки), або гризучо-лижучий (бджоли, джмелі), або сисний (метелики), або колючо-сисний (клопи, попелиці) ротові апарати. На щелепах є вирости - щупики, які виконують функції органів дотику та смаку. Поряд із вусиками розташовані очі, які можуть бути простими або складними.
Ротові апарати:
1. Гризучій - верхня і нижня губа, верхня і нижня щелепи (жуки, коники, мурахи)
Кровоносна система незамкнена. Гемолімфа - безбарвна й не бере участі у транспортуванні газів.Вона здійснює функції транспортування поживних речовин, продуктів обміну, гормонів, захисту від мікроорганізмів тощо. Серце трубчасте, розташоване в спинній частині черевця.
Газообмін у комах здійснюється через систему тонких трубочок -трахей, які пронизують усе тіло. Повітря в трахеї надходить через отвори на черевці, що називаються дихальцями, і потрапляє до всіх органів і тканин. Але трахеї не здатні забезпечувати киснем тварин великого розміру. Саме дихальна система комах і є однією з причин, що обмежують розміри представників цієї групи.
Система виділення, як і в павукоподібних, складається з видільних трубочок на межі середньої і задньої кишки. Між внутрішніми органами комах розташоване жирове тіло, клітини якого запасають поживні речовини, поглинають продукти обміну, містять ферменти для біологічного світіння тощо.
Вид. с-ма⇒ мальпігієві судини, жирове тіло
Нервова система вузлового ланцюжкового типу, для якої характерний розвинений «головний мозок». У ньому виділяють 3 відділи - передній, середній і задній. Передній відділ має складну будову й забезпечує складні форми поведінки. Черевний ланцюжок має збільшені грудні й черевні нервові вузли. Ендокринна система здійснює гуморальну регуляцію за допомогою гормонів, які виділяються мозком. Гормони впливають на линяння, дозрівання, приваблювання особин протилежної статі під час розмноження та ін.
Нерв. с-ма ⇒ "мозок"(3 відділа) + грудні та черевні вузли
Органи чуття ⇒ зір (очі), нюх (вусики), смак (рот.аппарат), слух (на черевці, у коника на нозі), тактильні (волоски) тощо...
У комах лише статеве розмноження. Ці істоти переважно роздільностатеві організми, у яких самці й самки відрізняються будовою, формою, розмірами чи забарвленням. Наприклад, самці жуків-оленів мають роги. Запліднення яєць у комах відбувається тільки в середині організму самки, тобто внутрішнє. У деяких випадках розмноження комах здійснюється без запліднення. Такий спосіб розмноження називається партеногенезом.
У комах розвиток після виходу з яйця (післязародковий розвиток) відбувається з перетворенням. У всіх представників цієї групи з яйця з’являється личинка, яка згодом перетворюється на дорослу комаху або на стадії лялечки буде зазнавати додаткових перетворень.
розвиток → непрямий (повне та неповне перетворення )
Перевірте здобуті знання
Дайте відповідь на запитання:
1. Назвіть середовища існування комах.
2. Назвіть визначальні ознаки комах.
3. Які відділи тіла в комах?
4. Які органи розташовані на голові комах?
5. Які органи здійснюють переміщення комах?
6. Що таке крила комах?
7. Які особливості переміщення комах?
8. Які органи дихання в комах?
9. Які системи органів регулюють життєдіяльність у комах?
10. Який тип розмноження в комах?
11. Чому в комах невеликі розміри тіла?
Додаткове завдання:
Вивченням комах займається окрема зоологічна наука.
Якщо ви правильно дасте відповіді на завдання кросворда, то у виділених клітинках прочитаєте її назву:
1 - продукт діяльності бджіл;
2 - комахи, що можуть збиратися у велетенські зграї;
3 - комахи з яскравими крилами;
4 - корисний для людини жук, який знищує попелиць;
5 - комаха-шкідник із копальними кінцівками;
6 - відділ тіла комах;
7 - рідина кровоносної системи комах;
8 - захисна оболонка для лялечки метеликів;
9 - руда комаха, яка живе в помешканні людини;
10 - жук, який є найважчою комахою на Землі;
11 -дихальна трубочка комах.
Д/З: опрацювати матеріал сайту (або §10 Остапченко Л,І), т/з 13, п.р №1
П.р. №1.Пристосування комах до способу життя. ( скачати)
Мета: виявити риси пристосування у різних комах до способу життя, закріпити знання про середовище існування.
Хід роботи.
1. Прочитати опис комах, уважно розглянути їх.
Дозорщик - імператор - представник ряду Бабки. Самці мають блакитне забарвлення, а самки - зелене. Місцем проживання є галявини і лісові галявини уздовж водойм. Хижаки, харчуються дрібними літаючими комахами. Має вузьке тіло, 2 пари сітчастих крил, дуже швидко літає.
Плавунець - жук з ряду твердокрилих, типовий представник водойм зі стоячою водою. За суші пересуватися практично не може, вміє літати. Активний хижак, харчується дрібними комахами. Тіло обтічне, слизьке. Кінцівки видозмінені: плавальні.
Ведмедка звичайна - комаха з загону прямокрилі, в Україні поширена повсюдно. Живе в грунті, літає вночі. Харчується рослинною їжею. Передня пара кінцівок у капустянки видозмінена і є чудовим інструментом для риття землі.
2. Заповнити таблицю:
Назва
Средовище існування
Образ життя
Риси пристосування
1. Бабка
дозорщик-імператор
живлення
____________
рух
ротовий апарат:
______________________
тіло:
______________________
2. Жук – плаунец
живлення
____________
рух
ротовий апарат:
______________________
тіло:
_____________________
3.Ведмедка звичайна
живлення
____________
рух
ротовий апарат:
______________________
тіло:
_______________________
3. Які риси будови комах мають свої особливості в зв’язку з проживанням в певних умовах середовища?