Тема №9.Плазуни (Рептилії)
Це ящерки, змії, черепахи і крокодили.
В умовах наземно-повітряного середовища вони пересуваються, спираючись на твердий субстрат (грунт), мають суху шкіру, холоднокровні, дихають атмосферним повітрям, використовуючи легені, розмножуються на суші.
Внутрішня будова: (на прикладі ящерки)
Тіло:
1. Голова: очі з повіками, ніздрі, барабанні перетинки, рот
2. Шия.
3. Тулуб і кінцівки (по 5 пальців) → на пальцях кігті.
4. Хвіст.
Автотомія (самокаліцтво) - мимовільне відкидання частин тіла (хвіст)
Шия дозволяє тварині повертати голову в бік звуку або рухомого предмета, схопити здобич і розправлятися з нею. При русі ящірка плазує - торкаючись тілом землі (звідси назва цього класу). Кігтики на пальцях допомагають чіплятися за грунт. Завдяки їм ящірка може забиратися по стовбурах дерев і кам'яних схилах. У разі, коли переслідувач схоплює ящірку за хвіст, той легко обламується (автотомія). Хвіст згодом відростає (регенерує).
Покрови -суха шкіра + рогові лусочки, без залоз. Ріст під час линьки!
Забарвлення тіла гармонує з кольором місць проживання. У прудкої ящірки низ живота світлий, а на спині є смуги. Самці зазвичай темніші; в період спарювання вони стають зеленими.
Внутрішня будова → як у земноводних, але!!1. Череп кістковий.2. Хребет (5 відділів):
Рептилії відкладають яйця на землю або в спеціально підготовлені ями. Деякі плазуни охороняють свою кладку (наприклад, крокодили); інші, відклавши яйця, залишають їх (наприклад, черепахи). Іноді яйця виношують в тілі матері. У цих випадках відбувається яйцеживорождение, наприклад у гадюки і у живородної ящірки
Сезонні явища:
1. Розмноження2. Літня активність3. Зимівля:
болотяні черепахи → на дні водойм (у мулі)
змії, вужі, ящірки → у норах гризунів, під пеньками дерев...
Д/з: §18 (Остапченко), т/з 6-9, відео на сайті, за бажанням повідомлення про рептилій