Головна умова існування екосистем - це перенесення речовин та енергії, що здійснюється за участю утворювачів, споживачів та руйнівників. Джерелом енергії для більшості екосистем нашої планети є Сонце. Його енергію поглинають зелені рослини і «зв’язують» у органічні речовини, які утворюються в процесах фотосинтезу. Далі ця зв’язана сонячна енергія у вигляді зеленої органічної маси (первинна продукція) поїдається рослиноїдними тваринами, які є поживою для хижаків. У цих перетвореннях регулюючу роль здійснюють такі кліматичні чинники: температура середовища, хмарність, вологість та ін. Так за допомогою організмів виникає потік речовин та енергії, що поєднує екосистему в єдине ціле.
Біологічний колообіг речовин- перенесення речовин в екосистемах, що здійснюється за участю організмів і має циклічний характер.
Біологічний потік енергії - перенесення енергії в екосистемах, що здійснюється за участю організмів і має лінійний характер.
Іл. Потік енергії і біологічний колообіг речовин в екосистемі
Усередині екосистеми потік речовин та енергії здійснюється завдяки діяльності утворювачів (продуцентів), споживачів (консументів) і руйнівників (редуцентів), пов’язаних харчовими зв’язками. Наприклад, в озері дрібними діатомовими й зеленими водоростями живляться дафнії, їх поїдають риби, на яких полює щука або сіра чапля. Така послідовність називається ланцюгом живлення, а кожна його ланка - трофічним рівнем.
Іл. Ланцюг живлення озера: водорості - дафнії - дрібна риба - щука або чапля
Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) - послідовний ряд живих організмів, пов’язаних харчовими зв’язками.
основа → продуценти - утворювачі органічних речовин (рослини)
наступні ланки → консументи - гетеротрофні організми, або споживачі органічних речовин (тварини) → зазвичай 3 -4 ланки
Іл. Ланцюг живлення лісу: листя дерева - гусінь - синиця - яструб
У будь-якій екосистемі різні ланцюги живлення не існують окремо один від одного, а взаємопереплетені, оскільки один і той самий вид одночасно може бути ланкою різних ланцюгів живлення. Переплітаючись, ланцюги живлення формують сітку біотичних зв’язків, або трофічну сітку.
в екосистемах відбувається постійний колообіг речовин і лінійний потік енергії, що є обов'язковою умовою їх існування;
передача речовин та енергії в екосистемах здійснюється ланцюгами живлення.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Усім нам відомі слова пісеньки «В траве сидел кузнечик»:Он ел одну лишь травку,Не трогал и козявкуИ с мухами дружил.Но вот пришла лягушка -Прожорливое брюшкоИ съела кузнеца...На прикладі цього вірша складіть ланцюг живлення.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Запитання для самоконтролю
1-6
1. Назвіть два компоненти екосистем. 2. Які групи організмів розрізняють у живому компоненті екосистем? 3. Що є джерелом енергії для більшості екосистем? 4. Що таке біологічний колообіг речовин? 5. Що таке ланцюги живлення? 6. Наведіть приклад ланцюга живлення.
7-9
7. Як організовані екосистеми? 8. Що є основною умовою існування екосистем? 9. Як відбувається передача речовин та енергії в екосистемах?
10-12
10. Яке значення має Сонце для бактерій, рослин, грибів, тварин, які живуть на Землі?
Д/З: т/з 3, опрацювати матеріал сайту і відео, дати усно відповіді на запитання