Тема №1. Організми і середовище. Екологічні чинники.
Жива природа → бактерії, рослини, гриби й тварини.
Рівні життя:1. Молекулярний.2. Клітинний.3. Організмовий.4. Популяційно-видовий.5. Екосистемни.6. Біосферний.
Популяція- група організмів одного виду, які живуть у межах певної території.
Вид вивірка звичайна → в Євразії в різних лісах ⇒ кілька популяцій вивірки
Іл. У гірських лісах України популяції вивірки звичайної мають темне забарвлення (1), а популяції рівнинних лісів - руде (2)
Екосистема - сукупність популяцій різних видів на певній території, які пов'язані між собою та неживою природою через колообіги речовин.
→ сосновий ліс, степ, озеро, ставок, болото...
частини:
нежива природа ( пісок, вода, повітря)
живі організми
Прикладами екосистем є широколистий чи сосновий ліс, природне озеро чи штучний ставок, болото, кораловий риф. Основною умовою їхнього існування є колообіг речовин та енергії, які пов’язують між собою неживі компоненти середовища та живі організми. Так, в екосистемі коралового рифу живу частину представляють бактерії, водорості, молюски, коралові поліпи, риби тощо, а неживу - чинники середовища, якими є вода, повітря, пісок, галька, тепло, світло та ін. Водорості акумулюють енергію світла й нарощують свою масу, тварини живляться рослинами, рештки рослин і тварин споживають бактерії. Ці дрібні істоти в процесі свого існування здійснюють не помітну нам, але дуже важливу для життя екосистем діяльність: вони перетворюють органічні рештки в мінеральні сполуки, які можуть використовувати рослини.
Екологічні чинники - компоненти природи, які впливають на живі організми.
Абіотичні
Біотичні
Антропічні
нежива природа
жива природа
діяльність людини
рельєф
взаємодопомога
вирубування лісів
вода
паразитизм
обробіток земель
клімат: t0...
конкуренція...
висушування боліт...
Абіотичні чинники поділяють на кліматичні (світло, температура, вологість, вітер, опади тощо), ґрунтові, гідрологічні й чинники рельєфу. Поширення й життя організмів визначається взаємодією цих умов на певній території Землі. Важливу роль для живих істот відіграють розподіл і характер опадів, переміщення мас повітря й вітри (особливо ті, що несуть вологу), рельєф земної поверхні (гірські системи, річки, низовини) тощо. Однак головне значення серед чинників неживої природи мають світло, тепло й вологість. Світло - один із найнеобхідних екологічних чинників, оскільки без нього не відбуваються фотосинтез у рослин, сприйняття інформації у тварин, регуляція ритмів у всіх організмів та ін. У житті організмів важливе значення мають світлові промені різної довжини та кількість світла, яка не однакова в різні пори року і залежить від широти місцевості. Тепло - один із основних чинників поширення істот по всій земній кулі. Зі зміною температури упродовж року в організмів пов’язані циклічні й сезонні явища. Вода - регулюючий чинник розподілу організмів не тільки по всій земній кулі, але й у межах невеликих територій одного кліматичного поясу. Вода потрібна організмам для обміну речовин із середовищем як розчинник, для захисту від перегрівання, для транспорту речовин тощо. Для багатьох видів (водорості, риби) вода є середовищем життя.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Запитання для самоконтролю
1-6
1. Що таке популяція? 2. Наведіть приклади популяцій. 3. Що таке екосистема? 4. Наведіть приклади екосистем. 5. Що таке екологічні чинники? 6. Назвіть основні групи екологічних чинників за їхнім походженням.
7-9
7. Які особливості популяцій як надорганізмової біосистеми? 8. Яка основна умова існування екосистем? 9. Які абіотичні чинники мають першорядне значення для організмів?
10-12
10. Від чого залежать розміри різних популяцій одного виду? 11. На конкретних прикладах опишіть пристосування організмів до впливу чинників середовища.
Д/З: т/з 1, опрацювати матеріал сайту, відео!!!, усно відповісти на запитання,за бажанням міні-проект " Екосистема лісу (поля, степу, саван, тундри, озера, болота). Пристосування тварин." Одна екосистема на вибір!!! В презентації вказати: абіотичні чинники, видовий склад рослин, тварин, як пристосувалися тварини до життя в цій екосистемі.