Залицяння - обмін спеціальними сигналами демонстраціями. Залицяння у тварин може включати підношення корму, як у крячок, демонстрацію оперення, як у павича, зведення споруд, як в альтанкових птахів, токування у глухаря та інше. Зазвичай, активною стороною під час залицяння є самець, а пасивною - самка. Є тварини, які, залицяючися до самок, виконують «любовні серенади». Одні з найкращих «співаків» - горбаті кити. Залицяння в них супроводжуються любовними піснями, які можуть тривати цілу добу. Соловей теж співає від заходу сонця до світанку саме для того, щоб завоювати «даму свого серця».
2. Парування- утворення пар і народження і потомства.
Полігамія - форма шлюбних відносин, коли один самець запліднює більше однієї самки.
У різних видів тварин шлюбні стосунки неоднакові. Деякі з них утворюють постійні пари (на один сезон або на декілька), і обидва партнери беруть участь у догляді за потомством, як-от у вовків. Лебеді вибирають собі партнера зазвичай на все життя. Більшість співочих птахів утворюють пари лише на сезон. Найпоширеніша в природі форма шлюбних стосунків, коли один самець запліднює більше однієї самки, наприклад свійські кури. Дрібні ссавці (наприклад, гризуни - миші, пацюки) часто не утворюють постійних пар.
3. Турбота про потомство - забезпечує вирощування, догляд та захист потомства.
Рівень цієї турботи в різних груп тварин значно відрізняється. Найпростіший варіант такої поведінки можна спостерігати в колорадського жука. Вся турбота про нащадків полягає у тому, що самка відкладає яйця на майбутню їжу (листок картоплі) личинки. Складніша батьківська поведінка в королівської кобри. Самка будує гніздо з лісової підстилки, що гниє. Після відкладання яєць вона підтримує температуру в гнізді від 26 до 28 °С, збільшуючи або зменшуючи купу. Так забезпечується оптимальний температурний режим розвитку яєць за рахунок гниття рослинних решток. Самки завжди охороняють кладку, стаючи дуже агресивними і нападаючи на всіх, хто наближається до гнізда - від дрібних тварин до слонів і людини. Незадовго до вилуплення дитинчат самка залишає гніздо. У деяких поодиноких ос та бджіл самка перед відкладанням яєць будує гніздо, запасає їжу для личинки. В ос це паралізовані комахи або павуки, у бджіл - нектар і пилок. Після відкладання яєць, закриття та маскування гнізда турбота про нащадків закінчується. У більшості птахів, ссавців і деяких комах батьки (або один з них) після народження нащадків охороняють і годують їх. У ссавців, наприклад копитних, мати турбується про дитинча і після того, як воно починає самостійно живитися.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Питання для самоконтролю
1-6
1. Що таке репродуктивна (статева) поведінка тварин? 2. Назвіть основні прояви статевої поведінки тварин. 3. Яка найголовніша особливість статевої поведінки тварин? 4. Який фактор є основним регулятором статевої поведінки тварин? 5. Що таке ритуалізація поведінки? 6. Наведіть приклади ритуалів в статевій поведінці тварин.
7-9
7. Яке значення репродуктивної поведінки тварин? 8. Що викликає циклічні зміни статевої поведінки тварин? 9. Яку роль відіграє ритуализация поведінки тварин?
10-12
10. Опишіть основні прояви репродуктивної поведінки на конкретних прикладах тварин.
Д/З: опрацювати матеріал сайту, т/з 5, відео на сайті !!, усно відповісти на питання