Тема №8. Різноманітність паразитичних червів
І. Тип Плоскі черви.
А) Клас Сисуни
тіло → "листок", 2 присоски (ротова та черевна)
1.Печінковий сисун → в печинці рогатої худоби, людини(х), личинка в тілі молюска (ставковик малий)
Запліднені яйця виводяться через кишечник хазяїна назовні. Потрапляючи у воду, з яєць розвиваються мікроскопічні личинки з війками. Вони впроваджуються в тіло молюска малого ставковика, в якому ростуть, з'являються хвостаті личинки. Ці личинки залишають молюска, активно плавають у воді, потім прикріплюються до рослин, відкидають хвіст, покриваються товстою оболонкою - утворюється циста. З травою або водою циста попадає до кишечника корови, де з неї розвивається дорослий черв'як. Людина може заразитися печінковим сисун, якщо вип'є воду з брудної водойми.
|
|
|
Печінковий сисун |
Котяча двоустка |
2. Котяча двоустка (котячий сисун) → в печінці людини, кішки, собаки(х); личинка в тілі молюска(бітінії) → карпові риби.
Людина або тварина заражається котячим сисуном, коли вживає в їжу сиру, недостатньо просолену або проварену (просмажену) рибу.
|
Б) Клас Стьожкові черви
тіло → "стрічка"⇒ голівка з присосками(можуть бути крючки), шийка, членики( в кожному статевиий апарат); не має травної системи → їжу всим тілом!!!
1-2. Бичачий (свинячий) ціп'яки → в кишечнику людини(х), личинки (фіни) в мя'зах великої рогатої худоби (свині).
По мірі зростання ціп'яка в області шийки утворюються нові членики, а старі членики відсуваються назад. Число члеників може досягати 1 000. Кожен членик бичачого ціп'яка має один яєчник і багато сім'яників. Яйця дозрівають у найстаріших, задніх члениках, які відриваються і виходять з калом назовні. Подальший розвиток яєць відбудеться в тому випадку, якщо разом з травою вони будуть проковтнуті великою рогатою худобою. У шлунку корови з яйця виходять личинки, які через стінки кишечника потрапляють в кров. Током крові вони заносяться в м'язи і перетворюються на фіну, що має форму пухирця, всередині якого знаходяться голівка і шийка паразита. Подальший розвиток фіни відбувається, якщо вона потрапляє в організм людини, яка з'їсть погано проварене або не просмажене м'ясо. Паразитуючи в кишечнику людини, ціп'як механічно подразнює слизову оболонку кишечника, отруює організм людини продуктами свого обміну речовин. Тривалість життя паразита близько 10 років. У хворих людей спостерігається слабкість, втрата апетиту.
|
3. Стьожак широкий (до 25м) → кишечник людини, собак, котів, лисиць(х); личинка в тілі рачка-циклопа → риби.
Зараження людини відбувається, якщо вживати в їжу не просмажену чи погано просолену рибу або ікру. |
4. Ехінокок→ хижі тварини: собаки, вовки, лисиці(х); личинка в тілі копитних тварин або людини(фіна до 16кг).
Людина заражається при необережному поводженні з собакою. На вовні собаки можуть знаходитися яйця паразита, які з брудними руками потрапляють в їжу, а з нею - в кишечник людини. Потрапляючи в печінку або легені, утворюються фіни, розміри яких можуть збільшуватися до 16 кг. Позбутися можна тільки хірургічним шляхом.
|
ІІ. Тип Круглі Черви.
1. Аскарида - в тонкому кишечнику людини( до 1 року).
Самка ≈44 см; самці≈ 25 см. Самка за добу > 240 000 яєць.→ всередині личинка, развивається на повітрі 2 тижні(потрібно О2), зберігається до 7 років.
Личинка → в кишечнику людини (грязні руки, овочі, фрукти)→ мігрують в кров → печінку → легені (розвиток - потрібно О2)→ кишечник (дорослий черв'як)
Аскарадиоз - розлад роботи органів, гострий біль, анемія.
Яйця виділяються в кишечник людини і з калом виводяться назовні. Через деякий час при високій температурі і доступі кисню в них утворюється личинка. Такі «яйця» можуть потрапити в кишечник людини, якщо він з'їсть немиті овочі та фрукти. З яєць виходить личинка, через стінки кишечника, потрапляє в кров і разом з її потоком проникає в легені. З мокротою личинки потрапляють в глотку, а потім знову в кишечник. У кишечнику з личинки утворюється дорослий черв'як, викликаючи захворювання - аскародиоз.
|
2. Гострики (5-10мм) - в товстому кишечнику людини( до 1 місяця), самка відкладує яйця навколо анального отвору. Зараження через грязні руки.
3. Трихінела - самка ≈4мм, самець ≈2мм. → в кишечнику, личинка в м'язах людини, свиней...
Зараження - непроварене м'ясо → черв'як → нові личинки → судини → м'язи ⇒ висока tо, біль, набряк обличчя...
|