Галова нематода, проникаючи до коренів рослин, утворює гали (кореневі пухлини), завдаючи великої шкоди рослинам, знижуючи врожайність до 40-60%. Стеблова нематода картоплі може зіпсувати до 80% бульб, що знаходяться на зберіганні в овочесховищах.
ІІІ. Паразити тварин:
1. Аскарида- в тонкому кишечнику людини( до 1 року).
Самка ≈44 см; самці≈ 25 см.
Самка за добу > 240 000 яєць → всередині личинка, развивається на повітрі 2 тижні (потрібно О2), зберігається до 7 років в грунті.
Личинка → в кишечнику людини (грязні руки, овочі, фрукти)→ мігрують в кров → печінку → легені (розвиток - потрібно О2)→ кишечник (дорослий черв'як)
Аскарадиоз - розлад роботи органів, гострий біль, анемія.
Аскариди паразитують у кишечнику коней, свиней і багатьох інших сільськогосподарських та диких ссавців і птахів, а також людини.Яйця аскариди виділяються в кишечник людини і з калом виводяться назовні. Через деякий час при високій температурі і доступі кисню в них утворюється личинка. Такі «яйця» можуть потрапити в кишечник людини, якщо вона з'їсть немиті овочі та фрукти. З яєць виходить личинка, через стінки кишечника, потрапляє в кров і разом з її потоком проникає в легені. З мокротою личинки потрапляють в глотку, а потім знову в кишечник. У кишечнику з личинки утворюється дорослий черв'як, викликаючи захворювання - аскародиоз.
2. Гострики (5-10мм) - в товстому кишечнику людини( до 1 місяця), самка відкладує яйця навколо анального отвору
зараження через грязні руки
Гострик — інший поширений паразит людини — мешкає в нижньому відділі тонких кишок. Найчастіше зустрічається у дітей. Зараження ним відбувається під час вдихання повітря з пилом, через постільну та натільну білизну, іграшки, брудні руки.
3. Трихінела - самка ≈4мм, самець ≈2мм → в кишечнику, личинка в м'язах людини, свиней...
зараження - непроварене м'ясо → черв'як → нові личинки → судини → м'язи ⇒ висока tо, біль, набряк обличчя...
Людина заражається трихінелою при вживанні недостатньо кулінарно обробленого м’яса свині, в якому знаходяться в особливих капсулах личинки паразита. Зараження паразитичними червами призводить до різноманітних хворобливих явищ у людини: загальної слабкості, дратівливості, головного болю, нудоти, розладів травлення.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Запитання для самоконтролю
1-6
1. Де живуть круглі черви? 2. Які ознаки характерні для круглих червей? 3. Чи є сред круглих червів вільноживучі?. 4. Наведіть приклади паразитів серед круглих червів. 5. Яким шляхом людина заражається трихінельозом?
7-9
7. Як заражається людина паразитичними круглими червами? 8. В яких органах людини локалізується статевозріла форма трихінели? 9. Назвіть засоби профілактики зараження круглими червами.
10-12
10. Охарактеризуйте пристосування круглих червів до паразитичного способу життя.
Д/З: опрацювати матеріал сайту, т/з №6, повт. №4,5, відео на сайті!!!