При вдиху повітря проходить через повітряні шляхи в легені, а звідти в повітряні мішки. При видиху повітря з повітряних мішків знову потрапляє в легені, а потім виводиться з організму. Завдяки цьому відбувається подвійне дихання (газообмін і на вдиху і на видиху). У спокої птах дихає, стискаючи і розширюючи грудну клітку. У польоті ж, при роботі крил, стискаються і розширюються повітряні мішки, повітря з яких проходить через легені. Тому чим частіше працюють крила, тим інтенсивніше відбувається циркуляція повітря. Так, у голуба в спокої 26 вдихів за хвилину, а в польоті - 400. Тому птах під час польоту не задихається. Крім того, повітря, заходячи в повітряні мішки, розташовані між різними органами, охолоджує їх, позбавляючи тіло птаха від перегріву.
4. Кровоносна с-ма:
сердце 4х камерне (2 передсердя і 2 шлуночка) ⇒ артеріальна і венозна кров не змішується !!! ⇒ !!! кисню до органів ⇒ теплокровність - постійна t тіла (≈ 400 - 4200)
Два кола кровообігу: 1. Мале коло ⇒ серце - легені - серце (кров насичується киснем) 2. Велике коло ⇒ серце - органи - серце (кров віддає кисень органам)
5. Нервова с-ма → ускладнюється передній мозок (складні рефлекси) і мозочок (координація при польоті)
Органи чуття. Найкраще розвинений зір. Чутливість очей дуже велика. У деяких птахів вона в 100 разів вища, ніж у людини. Птахи мають кольоровий зір, розвинений краще, ніж у інших тварин. Птахи добре чують (особливо нічні), а ось нюх у них слабкий.