Травлення - процес розщеплення складних речовин до простих під дією травних соків, які містять ферменти.
Ферменти- біологічні каталізатори (прискорюють реакції в 100-1000 раз)
Органи травлення:
І. Травний канал (8-10 м):
1. ротова порожнина →
Травний тракт починається ротовою порожниною, яка утворена спереду губами, збоку — щоками, зверху — піднебінням (твердим і м’яким) і ззаду переходить у глотку. Ротова порожнина обмежена верхньою та нижньою щелепами, у комірках яких містяться зуби. У ротову порожнину відкриваються протоки слинних залоз, які виділяють секрет — слину.
2. глотка → 3. стравохід →4. шлунок →
Глотка з’єднує ротову порожнину зі стравоходом. Стравохід — це м’язова трубка завдовжки 23-25 см, якою внаслідок хвилеподібних скорочень її стінок просувається харчова грудка. Стравохід переходить у шлунок — розширений відділ травного тракту, де їжа затримується і перемішується.
5. кишечник (тонкий та товстий) → анальний отвір
Зі шлунку харчова грудка потрапляє в тонкий кишечник — найдовша частина травного тракту. Він утворює чимало петель, які займають значну частину черевної порожнини. Довжина тонкої кишки дорослої людини становить близько 4,5 м. Зі шлунку харчова грудка потрапляє в тонку кишку — найдовшу частину травного тракту і головний орган травлення. Вона утворює чимало петель, які займають значну частину черевної порожнини. Довжина тонкої кишки дорослої людини становить близько 4,5 м. У початковий відділ тонкого кишечника — дванадцятипалу кишку — впадають протоки печінки та підшлункової залози. Тонка кишка переходить у товсту кишку. На початку товстий кишечник утворює мішкоподібну випуклість — сліпу кишку, від якої донизу відходить червоподібний відросток — апендикс. Апендикс є лімфоїдним органом, який виконує захисну функцію. Довжина товстої кишки становить 1,5 м, а діаметр — у 2-3 рази більший, ніж тонкої кишки. Сформовані в товстій кишці калові маси потрапляють у її кінцевий відрізок — пряму кишку, яка закінчується анальним отвором. Він забезпечує виведення неперетравлених частинок їжі за межі організму.
Оболонки травного каналу:
1. Слизова - зволоження і перетравлення їжі... 2. Підслизова - містить судини 3. М'язова - скорочення для руху їжі 4. Зовнішня - сполучна тканина
функції травної с-ми:
секреторна → розщеплення речовин під дією ферментів
рухова → жування, ковтання, переміщення їжі
всмоктування → поживні речовини до крові та лімфи
видільна → виведення неперетравленої їжі...
ІІ. Травні залози -органи, у яких виробляються й виділяються травні соки.
1. Слинні- парні (привушні, підщелепні та під’язикові) + дрібні
2. Печінка (m≈1,5 кг) - найбільша залоза людини
має праву (більшу) й ліву частини
функції:
виробляє жовч → накопичується в жовчному міхурі
бар’єрна → знешкоджуються шкідливі речовини
"біохімічна лабораторія" → синтез і розщеплення різних хімічних речовин
Теоретичне обґрунтування. Крохмаль - органічна сполука, яка для організму людини разом із буряковим цукром є основним постачальником простих вуглеводів. З розчином йоду ця сполука набуває синього кольору, а реакція з йодом дає змогу виявити навіть сліди крохмалю в розчині.
Іл. Пофарбовані йодом зерна крохмалю під мікроскопом
Дослід.Візьміть два накрохмалені клаптики білої тканини. Один із них опустіть у розчин йоду одразу. На другому клаптику сірником, на кінці якого накручено вату, змочену слиною, напишіть жирну літеру А і також опустіть у спиртовий розчин йоду.
Що і чому ви спостерігаєте?
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Запитання для самоконтролю
1-6
1. Що таке травлення в людини? 2. Назвіть основні процеси травлення. 3. Що таке травна система? 4. Назвіть основні органи травлення людини. 5. Що таке травні ферменти? 6. Назвіть основні групи травних ферментів.
7-9
7. Яке значення має травлення для організму людини? 8. Опишіть будову травної системи. 9. Які функції виконує травна система?
10-12
10. Висловіть свої судження щодо значення знань про травлення для збереження здоров'я й подовження тривалості життя.
Д/З: §8, т/з 4, дослідницький практикум, відео на сайті!!!