Тема №1. Значення дихання. Система органів дихання.
Дихання — процеси, які забезпечують надходження кисню до клітин організму, використання його в реакціях окиснення, видалення вуглекислого газу.
види:
зовнішнє - газообмін у легенях та органах
внутрішнє - окислення поживних речовин з виділенням енергії
Іл. Органи дихання людини: а — загальний план; б — у розрізі повітроносних шляхів
До системи органів дихання людини належать повітроносні шляхи (носова порожнина, глотка, гортань, трахея, бронхи) та легені. Усі повітроносні шляхи побудовані з кісткової та хрящової тканин. Це захищає органи дихання від злипання стінок і дає можливість повітрю неперервно надходити в легені й виходити назад. Слизова оболонка повітроносних шляхів зігріває, зволожує та очищує повітря від пилу та мікроорганізмів.
Органи дихання:
І. Повітряносні шляхи:
1. Носова порожнина - права й ліва половини → звивисті носові ходи
війчастий епітелій + слиз
значення⇒ повітря:
очищується від пилу,
знезаражується,
зволожується,
зігрівається (охолоджується)
2. Носоглотка - з'єднує носову і ротову порожнини
3. Гортань - "лійка", має хрящі (надгортанний, щитоподібний...),
є голосовий апарат!!!
4. Трахея - трубка з 16-20 хрящових півкілець, задня стінка → сполучна тканина (прилягає до стравоходу)
має війчастий епітелій → спрямовує слиз у глотку
Іл. Трахея: а — місце поперечного перерізу ділянки трахеї та стравоходу; б — поперечний переріз трахеї; в — слизова оболонка трахеї
5. Бронхи (2) - з 6-12 хрящових кілець
розгалужуються на бронхіоли → бронхіальне дерево
Іл. Бронхи та легені: а — схема будови органів дихання; б — схема будови альвеол
ІІ. Легені (2) → права - 3 частки, ліва - 2
альвеоли (≈300-400 млн.) - легеневі міхурці → 1 шар епітеліальних клітин, які обплетені кровоносними капілярами ⇒ відбувається газообмін!!!
вкриті плеврою → з двох листків ( між ними плевральна рідина)
На внутрішній поверхні легені розміщені ворота легенів, через які проходять бронхи, легеневі артерії, легеневі вени, лімфатичні судини й нерви. Зовні легені вкриті сполучнотканинною оболонкою — плеврою, яка складається із двох листків. Внутрішній листок зростається з повітроносною тканиною, а зовнішній — зі стінками грудної порожнини. Між листками утворюється щілина — плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною. Поверхні обох оболонок гладенькі та слизькі, постійно зволожуються, тому в нормі не відчувається їх тертя під час дихальних рухів.
Голос — сукупність звуків, які видає людина
В утворенні звуків беруть участь: легені, бронхи, трахея (нижній резонатор); гортань (голосовий апарат); глотка, порожнини рота, носа і придаткові пазухи носа (верхній резонатор). У мовленні беруть участь губи, язик, мімічні м’язи, м’яке піднебіння, нижня щелепа. Членороздільне мовлення пов’язане з розвитком у людини вищої нервової діяльності. У корі великого мозку є центри мови. Вони узгоджують роботу м’язів усього мовленнєвого апарату й пов’язані зі свідомістю та мисленням.
голосовий апарат → голосові складки, голосові зв’язки, голосова щілина
Іл. Голосовий апарат людини
Голосові зв’язки → з еластичних волокон
коливання ⇒ звук
Іл. Голосові зв’язки: а — під час розмови; б — під час мовчання
Висота звуку залежить від частоти коливань повітря й зумовлена товщиною і довжиною голосових зв’язок та ступенем їхньої напруги. Що довші голосові зв’язки, то менша частота їх коливання і нижчий голос. І, навпаки, що коротші голосові зв’язки, то більша частота коливань і вищий голос. Так, у чоловіків довжина голосових зв’язок становить 20-24 мм, у жінок — 18-20 мм, тому голос у чоловіків зазвичай нижчий, ніж у жінок. У дитини гортань маленька, тому голосові зв’язки в неї короткі. Коли вони вібрують, то утворюють короткі хвилі, які відповідають високому голосу. У період статевого дозрівання гортань починає швидко рости й голосові зв’язки подовжуються. І, як наслідок, саме від цього голос змінюється — стає нижчим. Хлопці в цей період ростуть швидко, й голосові механізми гортані змінюються різко, тому підлітки розмовляють то басом, то високим голосом. Відбувається так звана мутація голосу. У цей період не можна перенапружувати голосові зв’язки, голосно розмовляти, слід оберігатися від застуди.
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка
Запитання для самоконтролю
1-6
1. Що таке дихальна система? 2. Як побудована дихальна система? 3. Що таке повітроносні шляхи? 4. Назвіть функції повітроносних шляхів. 5. Що таке легені? 6. Яке значення мають легені?
7-9
7. Назвіть функції дихальної системи людини. 8. Опишіть будову та функції повітроносних шляхів. 9. Назвіть особливості будови легень.
10-12
10. Поясніть взаємозв'язок між будовою та функціями органів дихання.